Oddając osocze, dajecie nadzieję

- Spadek dziennej liczby zachorowań to dobry znak. To znaczy, że nasze działania przynoszą realne skutki. Ale jeszcze ważniejszy jest inny wskaźnik - liczba zajętych łóżek i respiratorów. Za tym stoi też liczba ozdrowieńców - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dodał, że osocze ozdrowieńców, to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie. Pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.

- Na całym świecie trwa wyścig z czasem w obszarze wynalezienia leku i szczepionek. Nie mamy w tej chwili odpowiedniego leku, ale wiemy, że osocze ozdrowieńców, podane w odpowiednim momencie, potrafi wzmocnić szanse na ozdrowienie osób chorych - mówił.

Przypomniał, że osocze może oddać osoba między 18. a 65. rokiem życia i skorzystać z ulg w podatku PIT, tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują także dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.

- Wszystkim, którzy do dzisiaj oddali osocze, chciałem bardzo gorąco podziękować - mówił.

- Dzisiaj, razem z Panem Premierem, zwracamy się z prośbą do tych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i spełniają warunki, żeby zgłosili się do centrów krwiodawstwa i oddali ten cenny dar - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Lista aktualności