Obostrzenia ze strefy żółtej w całym kraju

- Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na cały kraj - poinformował Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

- Dzisiaj mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń. Mija prawie 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń, które pomogły nam w walce z pierwszą falą koronawirusa. Dziś w sposób zdecydowany musimy zmierzyć się z drugą - oznajmił.

Jak dodał od przestrzegania tych zasad będzie zależało tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Zmniejszamy ryzyko emisji poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno do tego nie tylko zachęcamy, ale przypominamy o tym obowiązku. To świadczy o odpowiedzialnym zachowaniu - powiedział.

Podkreślił, że „nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń na terytorium całego kraju”. 

- Tylko w ten sposób unikniemy lockdownu. Nie chcemy do tego doprowadzić - kontynuował.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował, że zostanie zmieniona strategia postępowania z  infrastrukturą szpitalną.

- Najważniejsze zmiany to więcej łóżek, respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy pracowali nad tym, żeby personel medyczny był bardziej zaangażowany w walkę z pandemią - powiedział.

Minister Zdrowia zapowiedział, że liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tysiące miejsc. Zamiast 9 szpitali wysokospecjalistycznych będziemy mieli 16 szpitali koordynacyjnych. Jeden w każdym województwie.

Lista aktualności