Nadzieja związana ze szczepionką musi iść w parze z przestrzeganiem przepisów

- Poprzez umowy do których przystąpiliśmy latem, mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do skorzystania ze szczepionek - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Dodał, że dzisiaj nastąpił przełom w pracy jednej z firm nad szczepionką przeciw koronawirusowi, a naukowcy twierdzą, że jej skuteczność wynosi 90%. 

- Świat obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. W środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na COVID-19 - zapewnił.

Zapowiedział, że "kilka dni temu zarządził przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia".

- Chociaż szczepionki jeszcze nie ma, już pracujemy nad planem jej rozprowadzania. Będzie ona dostępna oczywiście dla chętnych, ale chcemy, żeby możliwe wszyscy zainteresowani, w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić - oznajmił.

- Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. Dostaniemy je w tym samym czasie jak inne kraje Unii Europejskiej, ponieważ tak jest skonstruowana umowa. Najpierw ma trafić ona do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią - mówił.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował "aby nadzieja związana ze szczepionką, szła w parze z przestrzeganiem przepisów, by jak najmniej ucierpiało zdrowie Polaków, życie seniorów i funkcjonowanie naszej gospodarki".

- Naszym celem jest powrót do normalności - dzięki szczepionce, ale i dyscyplinie. Ten cel osiągniemy wspólnie - zapewnił.

Lista aktualności