Powoli zbliżamy się do realizacji stabilizacji ścieżki liczby zachorowań

- W niedzielę zostanie oddanych do użytkowania kolejne 200 łóżek w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. W efekcie zdolność operacyjna wzrośnie do 500 łóżek i nadal będą trwały prace, by osiągnąć docelowy poziom 1200 - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej na PGE Narodowym w Warszawie. 

Szef KPRM wskazał, że poza szpitalem na Stadionie Narodowym budowanych jest 20 szpitali tymczasowych pod auspicjami wojewodów.

- Powstają one w każdym województwie. Kolejne 17 takich obiektów budują, zgodnie z decyzją administracyjną Premiera, spółki Skarbu Państwa - mówił. 

Zaznaczył, że szpitale tymczasowe mają być "czwartą ostatnią linią obrony".

- One nie są po to, aby zastąpić normalne, stacjonarne szpitale, o czym mam wrażenie czasami niektórzy komentatorzy zapominają, ale po to, żeby ratować system służby zdrowia, która dzisiaj mierzy się z olbrzymimi wyzwaniami - oznajmił.

Minister Zdrowi Adam Niedzielski dodał, że "powoli zbliżamy się do realizacji stabilizacji ścieżki liczby zachorowań".

- Najważniejsze jest działanie. Pilnując tempa rozwoju pandemii, staramy się nadążyć z rozbudowywaniem infrastruktury, by dać bezpieczeństwo Polakom - oznajmił.

Poinformował, że w listopadzie liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o prawie 11 tys. Docelowo ma być ich 35 tys.

Podziękował Wojsku Polskiemu za zaangażowanie w walkę z epidemią. Poinformował, że obecnie pracę szpitali wspomaga ponad dwa tysiące żołnierzy WOT.

- Wojska Obrony Terytorialnej bardzo nam pomagają w realizacji zdań. To jest m.in. pomoc w administrowaniu łóżkami. Mamy w tej chwili ponad siedmiuset żołnierzy skierowanych do wsparcia personelu we wprowadzaniu danych o zajętości łóżek - mówił.

Minister Zdrowia zaapelował aby 11 listopada był w tym roku świętem nietypowym.

- Niech w tym roku wyrazem patriotyzmu będzie pozostanie w domu - powiedział.

Lista aktualności