Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej

- Rząd zdecydował o tym, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen - powiedział Rzecznik Rządu Piotr Müller podczas konferencji w KPRM.

Wiceminister Infrastruktury Marcin Horała poinformował o modyfikacja zasad kwarantanny granicznej od 30 marca:

- dla przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwalnia test negatywny - nie starszy niż 48 h przed przekroczeniem granicy;

- każdy z przybywających spoza strefy Schengen zostanie skierowany na kwarantannę. Zwalnia z niej jedynie test z negatywnym wynikiem - wykonany w Polsce po przyjeździe.

- Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją - nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice posiadają aktualny test - mówił Rzecznik Rządu Piotr Müller. 

Przekazał, że Premier Mateusz Morawiecki zgodnie z deklaracją złożył dziś skargę do Trybunału Konstytucyjnego - co do wyższości prawa konstytucyjnego polskiego nad prawem unijnym.

Lista aktualności