Estoński CIT w Polsce

- Kapitał ma narodowość i warto walczyć o jego wzmocnienie, dlatego stosujemy najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe - estoński CIT - powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Na czym polega estoński CIT? W tradycyjnym podatku CIT firma płaci podatek od dochodu w momencie ich powstania (co miesiąc, co kwartał, co rok). W przypadku estońskiego rozwiązania - firma płaci podatek dopiero, gdy wypłaca zyski. Taki mechanizm ma silnie proinwestycyjny charakter.

- Wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe. To rozwiązanie prorynkowe i propracownicze. Chcemy odpowiadać na potrzeby pracowników i przedsiębiorców - oznajmił Premier.

Dodał, że estoński CIT ma na celu stworzenie nowych miejsc pracy.

- Adresujemy je do tych, którzy chcą rozwijać firmy. Dzięki temu rozwiązaniu utworzymy tysiące miejsc pracy w perspektywie kilku lat. Potrzebujemy ich, żeby ludzie zostawali w Polsce - stwierdził.

Zaznaczył, że to propozycja obejmie 97 proc. spółek kapitałowych zarejestrowanych w Polsce.

Wybranie estońskiego CIT-u będzie dobrowolne. Będzie można z niego korzystać przez pięć lat z możliwością przedłużenia.

- Liczymy, że dzięki temu zwiększy się odporność polskiej gospodarki na kryzysy, zwiększy się produktywność firm, liczba miejsc pracy i atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju - powiedział.

Lista aktualności