„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”

- Z ogromną wdzięcznością myślimy dziś o tych, którzy wtedy stanęli z bronią w nierównym boju przeciwko hitlerowskim Niemcom, o wszystkich, którzy zginęli i którzy przeżyli. Chcemy, by ta pamięć trwała - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dodał, że miało ono przywrócić wolność nie tylko stolicy, ale całej Polsce.

- Był to plan, o którym mówił Jan Stanisław Jankowski: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Chcieliśmy być wolni. Trudno sobie wyobrazić inną decyzję - stwierdził.

Podkreślił, że była ona nie tylko najbardziej logiczna, ale wynikała także z nastrojów wśród ludzi, młodzieży w ówczesnej Warszawie.

- Mieszkańcy Warszawy, mieszkańcy Polski, chcieli walczyć o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą. To muzeum, pamięć o wojnie, daje nam fundament zrozumienia dzisiejszej rzeczywistości, bo żeby iść w przyszłość, trzeba wiedzieć, skąd się przychodzi - stwierdził.

Zaznaczył, że z ogromnym smutkiem myślimy „o wszystkich prowokacjach, profanacjach, których doświadcza dzisiejsza Warszawa”.

- I prosimy o namysł, o spokój, o ciszę, o to, aby nie dochodziło do tak niedobrych aktów, jakie miały miejsce ostatnio - zaapelował Premier.

Lista aktualności