Zrobimy wszystko, aby chronić polską gospodarkę

- Spójna polityka finansowa, dobra polityka gospodarcza mogą być, wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa, najlepszą odpowiedzią na pandemię. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans społeczny i ograniczali kontakty, zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale również stan gospodarki - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Zwrócił uwagę na ostatnie prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej, które wskazują, że i "z tego trudnego stanu gospodarczego Polska ma szansę wyjść znacząco lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej".

Dodał, że epidemia wymusza ogromne zmiany w naszym codziennym życiu, w życiu gospodarczym i te zmiany prowadzą również do spadku aktywności gospodarczej.

- Dziś znowu musimy dopasować instrumenty finansowe, aby pomóc branżom, które tego potrzebują. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami finansowymi, które mają na celu obronę naszej gospodarki - oznajmił.

- Od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z COVID-19. Tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł. Strategia, którą dziś prezentujemy, jest wzbogacona o nowe elementy. Będziemy działać szybko i z determinacją, to jest teraz kluczowe - mówił.

Zaznaczył, że państwo polskie stać na takie wydatki, ponieważ rząd skutecznie naprawił finanse publiczne w ostatnich latach.

- Finanse publiczne pomagają nam dzisiaj, kiedy są najbardziej potrzebne w ratowaniu miejsc pracy i polskiej gospodarki. I my tę gospodarkę uratujemy lepiej od innych w Europie - powiedział.

 Premier Mateusz Morawicki ogłosił 10-punktowy program działań antykryzysowych dla firm:

 • dofinansowania kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
 • umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PRF
 • wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 (termin składania wniosków) oraz do 31.06.2021 (wypłaty)
 • pożyczki długoterminowe z gwarancją
 • dofinansowanie zatrudnienia
 • przedłużenie zasiłku postojowego
 • zwolnienie ze składek ZUS
 • dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”
 • polityka drugiej szansy
 • dofinansowanie leasingu.  

- Użyjemy naszych sił i środków, żeby pomóc przedsiębiorcom chronić miejsca pracy. Musimy zostać w domu, dbać o siebie i chronić innych. Pomagajmy seniorom i osobom słabszym. Przejdziemy przez ten trudny czas - zaapelował.

Lista aktualności