Ponad 2,5 mln wykonanych szczepień

- Deklarowana w I kwartale dostawa szczepionek do Polski to ponad 8 mln. Jeżeli producenci wywiążą się ze zobowiązań, zaszczepimy więcej niż 3 mln osób - powiedział Minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w KPRM.

Podkreślił, że Polska jest w lepszej sytuacji niż inne kraje UE, ponieważ nasz proces szczepienia II dawką jest płynny.

Poinformował, że od 7 marca zaczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej, 15 marca proces szczepień dla osób przewlekle chorych, czyli grupy „1b”, 22 marca szczepienia służb mundurowych, czyli grupy „1c” oraz pacjentów w wieku 60-65 lat.

Podziękował wszystkim osobom, którzy są zaangażowani w Narodowy Program Szczepień.

- Oprócz ryzyka płynności dostaw szczepionek pojawiło się jeszcze jednio ryzyko w postaci III fali pandemii - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Zaznaczył, że wzrost wskaźników pandemicznych należy uzasadniać dwoma elementami - pojawieniem się mutacji brytyjskiej koronawirusa i zmniejszeniem dyscypliny społecznej.

- Niestety ta dyscyplina społeczna razem z mutacjami to krytyczne elementy, które przesądzają i będą decydowały, w jakim tempie będzie rozwijała się pandemia w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - podkreślił.

Obie mutacje - jak dodał - „są elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych”.

Lista aktualności