Pamiętajmy: dystans, dezynfekcja i maseczka

- Przyrost liczby zakażeń w stosunku do dnia poprzedniego jest niewielki. Pojawia się szansa na wyhamowanie pandemii. Bardzo wiele zależy od naszej postawy. Pamiętajmy: dystans, dezynfekcja i maseczka - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w KPRM.

Zapowiedział, że rozbudowane zostaną systemy izolatoriów, aby zwiększyć możliwość wypisywania ze szpitali pacjentów, którzy nadal wymagają opieki, ale już nie intensywnej.

- Obok izolatoriów chcemy wprowadzić domowy system opieki nad pacjentem covidowym. Będzie to model opieki z zastosowaniem pulsoksymetru - oznajmił.

Dodał, urządzenie to, razem z telefonem z odpowiednią aplikacją, będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem. Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji.

Poinformował także, że zmieniona zostanie definicja przypadku COVID-19.

- Za osobę chorą uznajemy już nie tylko osobę z dodatnim wynikiem testu PCR, ale także potwierdzonym przez test antygenowy. Jeśli ktoś z domowników będzie miał potwierdzone zakażenie, z automatu pozostali zostaną objęci kwarantanną - oświadczył.

Poinformował, że testy antygenowe zostaną skierowane na SOR-y i izby przyjęć, tam, gdzie kluczowa jest szybka diagnoza pacjenta covidowego. Obecnie przeprowadzanych jest nawet 70 tys. testów dziennie.


Lista aktualności