Bądźmy solidarni i przestrzegajmy zasad

- Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, która się nasila. Nasza odpowiedź musi więc być zdecydowana - powiedział Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, gdzie zapowiedział, iż Rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń od soboty 7 listopada.

Zaznaczył, że kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Poinformował, że w klasach 1-3 szkół podstawowych wprowadzona zostanie nauka zdalna, natomiast w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych przedłużona do 29 listopada.

Dodał, że każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania niezbędnego sprzętu do nauki zdalnej w wys. 500 złotych.

- To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może przydać się nauczycielom i jest w tym przypadku niezbędny, aby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną - wyjaśnił.

Oznajmił, iż placówki kulturalne - kina, teatry, muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje, które świadczą usługi kulturalne zostaną tymczasowo zamknięte.

- Chcemy zmniejszyć ruch społeczny. To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią - stwierdził.

W sklepach poniżej 100 m2 będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m2, a w większych pozostaje 1 na 15 m2. Również w kościołach będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii.

- Apeluję do przedsiębiorców oraz samorządowców, aby wszystko co jest możliwe do wykonywania w ramach pracy zdalnej, było tak robione - mówił.

Jak dodał, kolejnym stopniem obostrzeń po podejmowanych obecnie "jest tylko narodowa kwarantanna i całkowity lockdown", żeby powstrzymać najgorsze czyli pęknięcie w całości służby zdrowia.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski alarmował, że "nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności".

- Wykonujemy kolejne kroki służące jego rozbudowie, ale musimy wcisnąć hamulec awaryjny. Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji w jakiej się znajdujemy. To nie jest czas na niesnaski, kłótnie i dyskusje. To czas na ochronę życia - mówił.

Zaapelował, aby ozdrowieńcy włączyli się w akcję opieki nad seniorami, ale również oddawali krew na leczenie osoczem. Przypomniał, że stosowanie reguły DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) musi być standardem.

- Tylko będąc osobno teraz, jest szansa na to, że będziemy razem w przyszłości - powiedział.

Lista aktualności