Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

- Wspólnie, solidarnie walczmy o to, aby unikać nierozważnych zachowań społecznych. Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Musimy przestrzegać nowych obostrzeń, które wprowadzamy - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak stwierdził, najważniejsza zasada, to zasada dystansu społecznego - 2 metry od drugiej osoby. Wyjątek dotyczy rodzina z dzieckiem lub sytuacji, gdy ktoś opiekuje się osobą niepełnosprawną.

- Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać na zewnątrz wyłącznie z osobą pełnoletnią - oznajmił.

Wprowadzone zostały ograniczenia w dostępie do plaż, parków, bo, jak podkreślił Premier, w tym miejscach dochodzi do zakażeń.

- Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów. Zamknięte zostaną punkty usług fryzjerskich i kosmetycznych. Ograniczmy również działalność hoteli i obiektów noclegowych. One będą zamknięte. Wyjątkiem będą miejsca, które służą do kwarantanny. W weekendy zamknięte zostaną też wszystkie sklepy budowlane, pozostawiamy natomiast otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie - tak jak do tej pory - ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej czy oczywiście w artykuły spożywcze - poinformował.

Dodał, że w godzinach od 10 do 12 będą one otwarte tylko dla osób starszych powyżej 65. roku życia. Jednocześnie zaapelował do seniorów, aby jak najrzadziej chodzili do sklepów.

Wprowadzony zostaje też limit osób przebywających jednocześnie w sklepie, wynosi on maksymalnie 3 osoby na jedna kasę.

- Wprowadzamy również rozszerzoną formułę kwarantanny. Od dzisiaj osoba, która zostanie poddana kwarantannie, będzie poddana izolacji całkowitej. Natomiast, jeżeli zostanie podany przez nią adres, pod którym w kwarantannie przebywa,  wszyscy domownicy muszą być jej poddani - oznajmił.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by postawić tamę pandemii.

- Bądźmy rozsądni i ten najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie swoje i innych - powiedział.

Lista aktualności