Nie pozwolimy na naruszenie integralności Polski i suwerenności granic

- "Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj" - te słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które niedawno mogły być ostrzeżeniem, dziś są faktem. Dzisiaj widzimy, że w Moskwie i Mińsku rozpisane są scenariusze, które zagrażają bezpieczeństwu Polski - mówił Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

Zaznaczył, że mamy do czynienia z szeroko zakrojoną prowokacją polityczną, która dotyczy próby przepchnięcia przez granicę polską nielegalnych migrantów, którzy zgodnie z prawem międzynarodowym, gdyby chcieli się ubiegać o status uchodźcy powinni to zrobić na Białorusi.

- Dla nas strzeżenie polskiej granicy, dbałość o to, żeby była bezpieczna należy do podstawowych obowiązków, których będziemy strzec i będziemy o to zabiegać poprzez użycie wszystkich środków. Granica państwa to nie jest tylko linia na mapie. Za nią przelewali krew nasi przodkowie. Granica państwa jest świętością - powiedział.

Zwrócił uwagę, że za kilka dni rozpoczynają się ćwiczenia Zapad-2021, ćwiczenia które mają zaangażować ponad 200 tys. żołnierzy, co oznacza, że bardzo łatwo o prowokację oraz, że za naszą granicą będą prowadzone na szeroką skalę ćwiczenia.

- Ten schemat działań, który rozpisany został na role - atak na kraje bałtyckie, i na RP to atak bez precedensu. To nie tylko konflikt dyplomatyczny, to próba naruszenia integralności państwa polskiego, suwerenności naszych granic. Na to nie pozwolimy - zapewnił.

Poinformował, że pojutrze na RM zostanie przedłożona ustawa, która trafi następnie do Sejmu, mającą na celu szybkie zrekompensowanie ubytków w dochodach, strat wszystkim podmiotom gospodarczym działającym na terenie woj. lubelskiego i podlaskiego, które mogą ponieść straty.

- Proszę wszystkich o poparcie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dzięki temu będziemy w stanie chronić przed nielegalną imigracją i nie będziemy grali orkiestrze, której dyrygenci w Mińsku i w Moskwie cieszą się, gdy w naszym parlamencie jest kłótnia - zwrócił się do Posłów opozycji.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński podkreślał, że rząd będzie twardo bronić międzynarodowego prawa i prawa do suwerennego przestrzegania integralności państwowej granicy.

- Mamy przygotowany projekt ustawy, który jeszcze w tym tygodniu trafi na posiedzenie Rządu. Zakłada on, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają działalność na terytorium stanu wyjątkowego otrzymają rekompensaty - wskazywał.

Zwracał uwagę, że ćwiczenia "Zapad 2021" są największymi ćwiczeniami od wielu lat w zachodniej Rosji i na terenie Białorusi, a istotnym elementem scenariusza białoruskiego są działania białoruskich i rosyjskich wojsk specjalnych nad naszą granicą.


Lista aktualności