Polski Ład to historyczna obniżka podatków

- Rada Ministrów przyjęła proponowane przez nas zmiany w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków. Na reformie skorzysta 18 mln Polaków, 90% podatników zyska lub zmiana będzie dla nich neutralna - mówił Premier Mateusz Morawiecki w KPRM.

Przypomniał, że jednocześnie ma wzrosnąć próg podatkowy, z 85 na 120 tys., a to zasadniczy instrument budowy polskiej klasy średniej.

- Polski Ład to systemowa zmiana, w wyniku której 16,5 mld zł zostanie w kieszeniach Polaków - podkreślił.

Dodał, że zmiany podatkowe spowodują, że 9 mln Polaków przestanie płacić PIT.

- Rząd przyjął w środę projekt przepisów zakładających możliwość budowy domów mieszkalnych do 70 m kw. przy bardzo uproszczonych formalnościach, bez książki budowy i kierownika budowy - oświadczył.

Jak wyjaśnił, rozpoczęcie budowy będzie wymagało jedynie zgłoszenia tam, gdzie istnieje plan zagospodarowania, a gdy go nie ma, potrzebna będzie 21-dniowa procedura uzyskania warunków zabudowy.

- To nowy rozdział w historii polskiego budownictwa, napisany w duchu wolności, własności i prywatności. Po to, żeby uwolnić energię Polaków, żeby Polacy rzeczywiście mogli szybko przystąpić do realizacji swoich marzeń - powiedział.

Zwrócił uwagę, że od blisko sześciu lat budowany jest w Polsce solidarny, sprawiedliwy system, który pozwala ogromną część środków przeznaczać na politykę społeczną - na 500 plus, na trzynaste emerytury, na wsparcie tych, którzy najbardziej potrzebują i oni jednocześnie wspierają konsumpcję w kraju.

- Hasłem zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu mogłoby być: sprawiedliwość podatkowa z jednoczesnym ogromnym wsparciem służby zdrowia - zaznaczył.

Dodał, że pieniądze m.in. na politykę społeczną i inwestycje drogowe pochodzą właśnie z lepszej ściągalności podatków.

Lista aktualności