Dzisiaj najważniejsze słowa to: odpowiedzialność i bezpieczeństwo

- W obliczu pandemii najważniejsze słowa to: odpowiedzialność i bezpieczeństwo. Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jaki zarejestrowali nasi sąsiedzi - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Pozwala on nakładać dodatkowo ograniczenia niezbędne do ograniczenia rozprzestrzenia się wirusa.

- Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego – oznajmił.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że „to ostatni moment na zdecydowane działania”.

- Czasem lek jest gorzki, a operacja może być bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia i od tego, jak się teraz zachowamy, zależy los nas wszystkich. Nadal mamy szansę, aby te działania, które podejmujemy dały efekt - powiedział.

Przypomniał, że „to nie jest czas, abyśmy się bawili, pomimo tego, że nasze dzieci nie chodzą do szkoły, a studenci na uczelnie, to czas, aby przerwać pas transmisyjny, którym wirus przenosi się z człowieka na człowieka”.

- O północy, z soboty na niedzielę, będą obowiązywały zmiany dot. przekraczania granicach naszego państwa - zapowiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Przypominamy:

- Od niedzieli 15 marca tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni.
- Polacy powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową.
- Wprowadzamy zakazu zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób.
- Banki i placówki finansowe pozostają otwarte.
- Krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie.
- Sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte.
- Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.


Lista aktualności