Bezpieczeństwo Polaków stawiamy ponad wszystko

- Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wyjątkowo napięta. Dochodzi do szeregu incydentów z udziałem funkcjonariuszy mundurowych służb białoruskich i do prób masowego łamania integralności polskiej granicy - powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji.

Poinformował, że od sierpnia br. mamy ok. 9400 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy - w przypadku 8200 prób zostało to skutecznie udaremnione przez naszych funkcjonariuszy, a zatrzymanych zostało ok. 1200 nielegalnych imigrantów.

- Zatrzymani nielegalni imigranci mają fałszywe dokumenty. Są oni skrupulatnie badani przez nasze służby pod kątem ich rzeczywistej tożsamości oraz tego, czy nie stanowią zagrożenia dla naszego państwa i naszych obywateli - mówił.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że bezpieczeństwo naszej ojczyzny oraz Polaków stawiane jest ponad wszystko.

- Materiały, które prezentujemy, pokazują, że ci, którzy szturmują polską granicę, mają kontakty z organizacjami terrorystycznymi. Ci ludzie stanowią zagrożenie dla Polski, Polaków i UE - podkreślał.

Przekonywał, że instytucje państwa polskiego, odpowiedzialne za bezpieczeństwo zrobią wszystko, żeby to, co wydarzyło się na zachodzie Europy nie wydarzyło się w naszym kraju.

- Codziennie 2500 żołnierzy Wojska Polskiego wspiera strażników granicznych, budowane jest ogrodzenie. Żołnierze WP są prowokowani przez białoruskich funkcjonariuszy. Szturm polskiej granicy odbywa się na życzenie Łukaszenki - oznajmił.

 Wskazywał, że białoruscy funkcjonariusze oddają w powietrze strzały, celują bronią w kierunku polskich żołnierzy czy rzucają petardy, ale zwrócił uwagę, że polscy żołnierze są profesjonalistami, są wyszkoleni i nie ulegają prowokacjom.

- U 50 z 200 osób znaleziono materiały świadczące o radykalizmie, o tym, że są to przeszkolone bojowo młode osoby, które brały udział w zbrojnych formacjach na Bliskim Wschodzie - poinformował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Zapowiedział, że jako Minister MSWiA będzie składał Rządowi i Radzie Ministrów rekomendację ws. przedłużenia stanu wyjątkowego, bo napór nielegalnych imigrantów trwa dalej, prowokowane są incydenty, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Lista aktualności