Zwycięstwo Ukrainy gwarantem pokoju

- Dziękuję Premier Danii Mette Frederiksen za wszystkie rozmowy, które odbyliśmy. Spotykamy się dzień przed rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Do 24 lutego 2022r. Europa była w pewnej drzemce geopolitycznej – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Kopenhadze.

Jak zaznaczył - jesteśmy głęboko przekonani o tym, że Ukraina musi zwyciężyć, bo to będzie gwarantem długotrwałego pokoju w regionie.

- Wspieramy Ukrainę na ścieżce wstąpienia do UE i NATO. Gdyby Rosja podbiła Ukrainę to doszłoby do chaosu na całym świecie. Jestem przekonany, ze polsko-duńska współpraca jest dużą wartością. Koszty przywrócenia pokoju w sytuacji, gdyby Rosja podbiła Ukrainę, byłyby znacznie wyższe od tych, które ponosimy teraz razem z UE i USA. Wiedzieliśmy, że Rosja pójdzie dalej w realizacji swojej imperialnej polityki. Kreml robi broń ze wszystkiego - z zasobów naturalnych, czy ze zboża – poinformował.

Oznajmił, że sąsiedztwo z Rosją wymaga czujności, którą utrzymujemy.

- Budujemy kolację państw, które przekażą Ukrainie czołgi Leopard. Wielu Ukraińskich żołnierzy szkoli się obecnie w Polsce z obsługi Leopardów. Musimy razem współpracować, dziękuję Danii za współpracę ws. Baltic Pipe. Pracujemy nad zajęciem aktywów Federacji Rosyjskiej i rosyjskich oligarchów. Nie można Rosji pozwolić na to, aby nie odpowiedziała za szkody materialne i niematerialne wyrządzone na Ukrainie – dodał.


Lista aktualności