Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo

- Wszyscy jesteśmy poruszeni wypadkiem, który miał miejsce w Chorwacji. Niestety nie mamy jeszcze potwierdzonych wszystkich przyczyn tego zdarzenia. Pragnę przekazać wyrazy współczucia rodzinom, które straciły swoich bliskich w tym wypadku. Dziękuję wszystkim służbom zaangażowanym w pomoc osobom, które ucierpiały w wypadku w Chorwacji. Robimy wszystko, aby Polacy, którym pozwoli na to stan zdrowia, mogli wrócić do Polski i kontynuowali leczenie w naszym kraju - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w miejscowości Brwinów.

Jak dodał, bezpieczeństwo w ruchu drogowym to sprawność pojazdów, dobra infrastruktura i odpowiednie zachowanie kierowców na drogach.

- Poleciłem zwiększyć kontrole pojazdów przez Inspekcję Transportu Drogowego, a zwłaszcza autokarów, którymi jeżdżą dzieci. Przeznaczyliśmy 3 mld zł na dodatkowe sygnalizacje świetlne, ronda, pasy, chodniki, na doświetlanie przejść i wiele innych inwestycji, które zwiększają bezpieczeństwo. Dlatego kieruję mój apel do wszystkich, aby jeździć bezpiecznie. Jestem wzburzony, gdy słyszę, że sądy wydają śmiesznie niskie wyroki osobom, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu. To zagraża życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego - oznajmił.

Wspomniał, iż w 2015 r. było 33 tys. wypadków w Polsce. Dziś jest o 10 tys. wypadków mniej.

- Do tego doprowadziły nasze działania m. in. większe kary dla piratów drogowych. A surowe kary powinny spotykać zwłaszcza tych, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu. Każdy kierowca odpowiada nie tylko za swoje życie i życie pasażerów w pojeździe, który prowadzi, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w te wakacje życzę wszystkim tylu powrotów ile było wyjazdów - o to musimy zadbać - stwierdził.

Lista aktualności