Wsparcie seniorów i polityka prorodzinna ważnym filarem dla rządów PiS

- Podczas ostatnich wyborów Polacy wybrali rząd Prawa i Sprawiedliwości jako model państwa, które służy i dba o swoich rodaków. Polska to państwo aktywne, a rząd wypracowuje nowe dochody, aby móc przeznaczyć je na wsparcie dla naszych seniorów - powiedział Premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Świercze, gdzie złożył wizytę razem z Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleną Maląg oraz Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Wspomniał, że za rządów PO nie było czasu na szeroką politykę i wsparcie dla seniorów.

- Dodatkowe emerytury - to nie rozdawnictwo, a staranie i dbanie o godność. Państwo powinno być państwem z sercem dla tych, którzy najbardziej potrzebują tej pomocy. Mamy do czynienia z działaniami po stronie finansowej, które zostały już przeprowadzone. To między innymi emerytura bez podatku, wzrost emerytury netto oraz 13. i 14. emerytura. Wszystkie złożone obietnice są przez rząd PiS realizowane. Żyjemy w szczególnym czasie. Putin zaatakował Ukrainę. Na pewne rzeczy mamy wpływ i je wykonujemy, aby jak najbardziej wspierać Polaków. To między innymi wprowadzone w lutym obniżki VAT na żywność, paliwa, prąd i gaz - oznajmił.

Dodał, iż nie zapominamy o bardzo ważnym sektorze jakim jest rolnictwo.

- Wprowadziliśmy dopłaty do nawozów. To kolejny w tym trudnym gospodarczo czasie krok, który podjęliśmy. Nie siedzimy z założonymi rękami, a aktywnie podejmujemy działania. Dla seniorów najważniejsza jest jak najlepsza służba zdrowia, godne emerytury oraz aktywny czas i życie każdego dnia. Dlatego zapewniam, że do kiedy rząd PiS będzie przy władzy, nigdy nie pozostawi rodaków bez pomocy i wsparcia - poinformował.

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodał, że rolnicy to również ci, którzy czekają na przejście na emeryturę.

-Parlament przyjął rozwiązania, które pozwalają od 1 lipca przechodzić rolnikom na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Praca na roli jest zależna od warunków atmosferycznych. Zachęcam wszystkich rolników do ubezpieczenia upraw, szczególnie, gdy rząd oferuje dofinansowanie w wysokości 60% - mamy na ten cel zabezpieczone środki - powiedział.

- Solidarność międzypokoleniowa dla rządu to nie słowa, ale czyny. Polityka naszych poprzedników to wysoki wiek emerytalny i niskie emerytury. Nie jesteśmy na tej drodze - przywróciliśmy między innymi wiek emerytalny - zaznaczyła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Wspomniała, iż opieramy naszą politykę senioralną na dwóch silnych filarach.

- Pierwszy to wsparcie finansowe, aby seniorzy w jesieni życia byli odpowiednio zaopiekowani. Drugi filar to aktywność seniorów, na którą przekazujemy 100 mln zł rocznie. Zabezpieczenie finansowe seniorów to przede wszystkim godna waloryzacja rent i emerytur. 13. emerytura jest wpisana na stałe, rośnie przeciętna emerytura, ale także po raz kolejny zostanie wypłacona 14. emerytura. Tak jak rok temu - przy wypłatach 14. emerytury stosowany będzie mechanizm „złotówka za złotówkę”. Dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł czternasta emerytura zostanie pomniejszona o kwotę tej nadwyżki - stwierdziła.


Lista aktualności