Wakacje Kredytowe - już ponad 500 tys. osób skorzystało z programu

2 sierpnia w KPRM odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i Minister Finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Premier zaznaczył, że z programu Wakacji Kredytowych skorzystało już ponad 500 tys. kredytobiorców. 

- Wysokie raty kredytów obciążają budżety domowe Polaków, dlatego wprowadziliśmy wiele rozwiązań pomocowych, w tym Wakacje Kredytowe. Kredytobiorcy mogą skorzystać w latach 2022-23 łącznie z 8 miesięcy odroczenia spłaty rat kredytu. W krótkim czasie już ponad 500 tys. kredytobiorców skorzystało z rozwiązania Wakacji Kredytowych, a uprawnianych do tego jest ponad 2 mln rodzin. Ludzie kupowali dom, który był realizacją ich marzeń, dlatego w tym trudnym czasie wyszliśmy ze wsparciem - oznajmił.

Zaznaczył, że koszty programu Wakacje Kredytowe ponoszą wyłącznie banki.

- Program Wakacje Kredytowe są kosztem sektora bankowego. Uspokajam wszystkich zaniepokojonych, również ekonomistów, bo polski sektor bankowy jest płynny, nie ma zagrożenia dla niego. Ten rok przekłada się na bardzo wysokie zyski banków. Dla obywateli najważniejsza jest stabilność sektora finansowego. Jestem w stałym kontakcie z Prezesem NBP i zapewniam, że ta stabilność jest - podkreślił.

Zapewnił, że wszelkie nieprawidłowości w stosowaniu ustawy o Wakacjach Kredytowych będą kontrolowane.

- Cieszę się, że w tak krótkim czasie ponad 500 tys. osób skorzystało z Wakacji Kredytowych. Jednocześnie zapewniam, że wszelkie próby niedostosowania się do regulacji, które wprowadziliśmy będą piętnowane. Nie zgadzamy się na uciążliwe procedury bankowe, dlatego UOKiK będzie się szczególnie przyglądał prawidłowej realizacji ustawy o Wakacjach Kredytowych. Koszty, które poniosą banki to do 20 mld zł - zaznaczył.

Porównał działania PO, gdy rządziło, a WIOR był na poziomie 6,8%, do działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Państwo nie stoi bezczynnie, a działa. Wprowadziliśmy rządowe wsparcie dla kredytobiorców i zapewnimy, że będziemy egzekwować jego prawidłowe stosowanie. Przypomnę, że za rządów #PO, gdy WIBOR był na poziomie 6,8% nie było takich rozwiązań - przypomniał.

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska przypomniała m. in., że Wakacje Kredytowe dotyczą ulgi na część kapitałową i odsetkową.

- Wakacje Kredytowe to bardzo dobre rozwiązanie na trudne czasy. W latach 2022-23 można łącznie odroczyć 8 rat kredytu. Ulga dot. część kapitałowej i odsetkowej. Wygodna jest forma złożenia wniosku o Wakacje Kredytowe, bo można to zrobić m. in. poprzez bankowość elektroniczną. Wniosek należy złożyć najpóźniej w terminie płatności raty - poinformowała.

Lista aktualności