Straż pożarna naszą chlubą narodową

- Nasi strażacy na całym świecie wzbudzają podziw za swoją odwagę i niesienie pomocy. Obecnie pomagają także w Turcji w tej wielkiej tragedii, która się tam wydarzyła. Ratują ludzie życie narażając swoje - poinformował Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Otwocku.

Jak dodał, strażacy są naszą narodową chlubą.

- Chcę przekazać podziękowania dla PSP, OSP oraz wszystkich strażaków, którzy dzielnie służą swoim wsparciem i ratują życie Polaków. Wspieramy straż, odpowiadamy na apele dotyczące zapotrzebowania odnośnie sprzętu oraz wyposażenia jednostek. Te rekomendacje dotyczące wspierania straży realizujemy w sposób wyższy niż w czasach naszych poprzedników. Około 670 wozów strażackich w tym roku trafi do OSP. Robimy to ponieważ dla rządu PiS - bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem – dodał.

- OSP to niezwykły ruch obywatelski - z wielką tradycją unikatowy w skali świata. To ponad 16 tysięcy jednostek terenowych działających w całej Polsce i kilkanaście tysięcy osób zaangażowanych w tej formacji. Każdy rząd musi wspierać taki ruch i my robimy to intensywnie. Żeby OSP działało skutecznie – musi być dostęp do najlepszego sprzętu. Przeznaczamy znaczące kwoty na ten cel. To wspaniała inwestycja w bezpieczeństwo nas wszystkich - zaznaczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

- Nigdy w historii Polski nie było takiego wsparcia dla OSP. W tym roku 3300 jednostek kupi nowy sprzęt. Rok temu kiedy rozpoczęła się wojna OSP dobrowolnie zgłosiły się do niesienia pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Cieszymy się, że coraz więcej młodych kobiet wstępuje do służby w OSP. Ta tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a w Polsce jest szczególnie pielęgnowana. Straż to ochrona życia oraz niesienie pomocy obywatelom - dodała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.


Lista aktualności