Stabilne finanse publiczne

- Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach - to temat dzisiejszego wystąpienia. 3 lata temu świat ogarnęła pandemia COVID, a rok temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Nie doświadczyliśmy takich wydarzeń od czasu II Wojny Światowej - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na konferencji poświęconej finansom publicznym.

Jak zaznaczył, sytuacja ta zdestabilizowała światowy porządek jaki znaliśmy do tej pory.

- Ta sytuacja mogła pogrążyć wiele polskich firm i przedsiębiorstw. Polska dobrze przeszła ten bardzo trudny czas, obroniliśmy miejsca pracy. Polska jest liderem w UE, pomimo mierzenia się z tymi zagrożeniami - szczególnie podczas trwającej zimy i zastraszania Europy ze strony Rosji. Obroniliśmy się, a surowców oraz prądu nikomu nie zabrakło - dodał.

Poinformował, iż nasz deficyt budżetowy miał wynieść około 30 mld złotych.

 - Tymczasem deficyt za rok 2022 to 12,4 mld złotych. Czyli znacząco lepszy, niż przewidywali wszyscy ekonomiści. Stało się to pomimo naszych dużych programów wsparcia. Pomimo obniżki podatku VAT - na paliwa, gaz, prąd oraz żywność. Pomimo tego wynik zaskoczył wszystkich bardzo pozytywnie. W Polsce mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych. Nasi poprzednicy zostawili finanse publiczne w stanie opłakanym. Luka VAT była największa w UE. Tak PO dbała o interesy i dobro Polski. Masa pieniędzy wypływała z kraju, zamiast wzbogacać nasz budżet - powiedział.

Uznał, że opozycja za czasów swoich rządów uważała, iż w Polsce jest bardzo dobrze.

- Nie widzieli ogromnego bezrobocia, ludzi emigrujących za granicę za chlebem oraz umów śmieciowych i wynagrodzeń po parę złotych za godzinę. Rząd PiS odzyskał ogromne pieniądze i uszczelnił lukę VAT. Budżet państwa jest stabilny i wysoki. Nie wystarczy tylko dobra wola. Dzięki ciężkiej pracy i wysiłkom zostało to zrobione, a Polska jest stabilna i bezpieczna finansowo - zaznaczył.

Lista aktualności