Społeczne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie

- Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy niezależnie od różnic, nawet daleko idących, chcą silnej Polski, chcą silnej Europy - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Społecznych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie.

Prezes PiS podkreślił, że należy pamiętać o tym, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze.

- Polska utraciła niepodległość, została poddane zbrodniczemu reżimowi hitlerowskiemu, niemieckiemu, sowieckiemu, później przyszedł komunizm i w końcu przyszła wolność. Wolność, której musimy bronić bo nigdy nie jest tak, że wolność i niepodległość są zapewniona na zawsze. To jest wyzwanie, o którym musimy ciągle pamiętać. To święto jest świętem pamięci, ale to musi być swego rodzaju pamięć czynna, taka, która przekłada się na to, co czynimy dziś. Z której czerpiemy motywację, ale czerpiemy także mądrość, doświadczenie dla działań, które przed nami - mówił.

- Nie mogę powiedzieć, że dziś nasza wolność, nasza suwerenność, nasze prawo do podejmowania decyzji odnoszących się do naszego kraju, do naszych interesów, nie jest przez nikogo podważane. Co więcej, są i tacy, którzy podważają nawet nasze prawo do kontynuowania tego wszystkiego, co określamy i co nazywa się naszą polską kulturą - stwierdził.

Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu nawiązał do polityki Unii Europejskiej.

- W Unii Europejskiej są politycy, którzy mówią, że jeśli wschodnia czy środkowo-wschodnia część Europy przyłączyła się do nas, to musi przyjąć także nasze normy, przeświadczenia, naszą kulturę, czyli wyrzec się tej własnej, która przecież jest oryginalna. (...) Inni z kolei mówią, że nie wolno wam realizować własnych interesów, musicie brać przede wszystkim pod uwagę nasze, tych silniejszych. Bo dzisiejszy świat - a tak było w historii właściwie zawsze - dzieli się na silniejszych i słabszych. Tych, którzy mają więcej do powiedzenia i tych, którzy mają do powiedzenia mniej - podkreślił. - Świat dzisiejszy jest światem niepewnym, w którym zachodzą bardzo poważne przekształcenia. (...) Brexit, czy to co wydarzyło się przed kilkoma dniami w USA - to są symptomy czegoś bardzo poważnego, czegoś bardzo głębokiego. I dalszy bieg historii może pójść w różnych kierunkach, szczególnie bieg historii tutaj w Europie - dodał.

W trakcie uroczystości głos zabrała również Premier Beata Szydło.

- Chcę państwu podziękować za to, że ta biało-czerwona drużyna jest cały czas z nami, przed rocznicą rządu PiS - powiedziała. - To nie był łatwy rok. To był rok, w którym dużo zrobiliśmy, ale też zapewne wszyscy mamy poczucie, że można było zrobić jeszcze więcej. To nie był łatwy rok też dlatego, że cały czas, mimo że rządzimy, mimo że mamy większość parlamentarną, samodzielną, to cały czas musimy pokonywać te same trudności i te same problemy, z którymi musieliśmy walczyć w czasie kampanii wyborczej, a wcześniej jeszcze przez osiem lat, kiedy ciężką pracą nas wszystkich walczyliśmy o każdy dzień, o każdą miejscowość i o każdy głos. (...) Ale tak jak wolność nie jest dana raz na zawsze i to zwycięstwo nie jest dane raz na zawsze, my musimy pamiętać o tym, że każdego dnia, kiedy podejmujemy nasze działania, musimy mieć poczucie tego, że nadal jesteśmy biało-czerwoną drużyną. I że ta biało-czerwona drużyna idzie dalej do przodu, że będzie zwyciężać - dodała.

- Przed nami są kolejne wyzwania, przed nami są kolejne reformy, zmiany (…) ale też i to, o czym mówił Prezes Jarosław Kaczyński, najpoważniejsze wyzwanie, które przed nami stoi, to uporządkowanie spraw w Europie. (...) To nie jest to tylko i wyłącznie kwestia dalszego rozwoju Europy, myślenia w kategoriach UE jako instytucji, która ma scalać, która ma wzmacniać jej członków. (...) Ta reforma musi być przeprowadzona, bo dzisiaj my tego wzmocnienia ze strony UE, mimo że jesteśmy ważnym jej członkiem, nie czujemy - stwierdziła.

- Służyć Polsce to zaszczyt, strzec Polski i Polaków to obowiązek, a być dumnym Polakiem ze wspaniałej Polski to radość. Bądźmy nadal biało-czerwoną drużyną - zakończyła Premier Szydło.


Lista aktualności