Siła polskiej wsi

- Dzisiejsze nasze zgromadzenie nie jest przypadkiem, a jest następstwem tego, że Prawo i Sprawiedliwość jest reprezentantem polskiej wsi - jestem z tego dumny! Polska wieś w obliczu trudnych wyzwań dała radę. Polska wieś zabezpiecza nas żywnościowo. Podstawą tego są polscy rolnicy, ich gospodarstwa, które uprawiają od pokoleń. Około 40% Polaków mieszka na wsi, ale w naszym Narodzie jest ważna kultura polskiej wsi - mówił Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas konwencji rolnej w miejscowości Przysucha.

Jak powiedział, warto być Polakiem i warto, aby Polska trwała.

- Polskie państwo od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec rolników. Mamy dopłaty dla rolników na poziomie europejskim. Zabezpieczyliśmy grunty rolne, stworzyliśmy większe możliwości do sprzedaży produktów ze wsi. Musimy wyrównać możliwość cywilizacyjne polskiej wsi w stosunku do miast - jeżeli będziemy rządzili to wykonamy to. Doprowadzimy do tego, że rolnicy będą mogli swoją pracę wykonywać w godzinach nocnych bez ograniczeń. Załatwimy sprawę sporów sądowych, które toczą się wobec rolników. Dziś zaproponujemy rozwiązania dla polskiej wsi, ale za około pół roku przedstawimy program dla wsi i rolników na kolejne lata. Ważny jest status rolnika na polskiej ziemi. Nie chcemy, aby polska wieś się wyludniała. Chcemy Polski dużo bogatszej i silniejszej. Chcę, aby rolnicy wiedzieli, że jesteśmy dla nich wsparciem i że mają w Prawie i Sprawiedliwości silnego reprezentanta - oznajmił.

- Prawo i Sprawiedliwość jest najgodniejszym reprezentantem polskiej wsi. Czyny, które dokonujemy dla dobra i rozwoju wsi są realne i  widoczne. Wojna za naszą wschodnią granicą wpływa na wzrost cen gazu, a jest on podstawowym surowcem do produkcji nawozów. Poprzez zapewnienie bezpieczeństwa od wiosny wprowadziliśmy dopłaty do nawozów - poinformował Wicepremier, Minister Rozwoju Wsi i Rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Oświadczył, iż możemy czuć się bezpieczni żywnościowo, a to zasługa naszych polskich rolników.

- Ustabilizowanie cen nawozowych jest dla nas kolejnym wyzwaniem, które osiągniemy. To bardzo istotna kwestia. Bardzo mocną uwagę przykładamy do eksportu. Na ponad 2 miliony ton przywiezionego zboża z Ukrainy wyjechało łącznie z Polski 6 milionów ton. Eksport rolniczy jest przez PiS starannie pilnowany. Chów zwierząt na własne potrzeby w dzisiejszych czasach bezpieczeństwa żywnościowego - to sprawa, którą się zajmiemy, a rolnicy powinni taką możliwość otrzymać! Chcemy wdrożyć system bezpieczeństwa przy sprzedawaniu produktów rolnych. Ten system stworzy bezpieczeństwo rolnikom za oddane produkty rolne. W ramach KPO w tej chwili napłynęło ponad 50 tysięcy wniosków na przetwórstwo małych oraz średnich firm. Rolnicy nie mogą być wykorzystywani przez pośredników, dlatego KPO jest niezwykle istotne w pomocy rolnikom - dodał.

Jak powiedział, KGW budują wspólnotę na obszarach wiejskich.

- Po wdrożeniu nowej ustawy powstało ponad 11 tysięcy kół. Dzięki corocznym dofinansowaniom KGW się rozwijają, a planujemy dwukrotnie zwiększyć to dofinansowanie. Plan strategiczny wspiera wspólną politykę rolną. Infrastruktura w obszarach wiejskich znacząco się rozwinęła, a widać to w każdych gminach w Polsce. Rząd PiS na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim dotrzymuje słowa - zaświadczył.

- Nie dostaliśmy tego świata na własność, dlatego musimy polską ziemię czynić piękniejszą. To Zgromadzenie Polskiej Wsi jest świętem, które przypomina nam o tym, jak polska wieś i jej tradycja jest ważna. Dziękuję rolnikom za dbanie o naszą tradycję. Chciałbym, aby energia, którą czujemy z polskiej wsi płynęła na cały kraj. Pamiętajmy, że to polska wieś na przestrzeni historii zachowała nasz Naród - stwierdził Premier Mateusz Morawiecki.

Wspomniał, że gospodarstwo rolne przypomina przedsiębiorstwo, bo rolnik musi się zajmować produkcją oraz uczuć się nowych rzeczy, np. marketingu.

- Polski rolnik dobrze rozumiem współczesną geopolitykę i wie skąd biorą się pewne problemy. Rolnicy musieli mierzyć się w ostatnim czasie z wieloma problemami, ale my rolników nie zostawiamy samych sobie. Obiecaliśmy handel detaliczny dla rolników do 100 tyś. zł bez podatku - wykonaliśmy to. Wprowadziliśmy większe dopłaty dla młodych rolników, powstała Krajowa Spółka Spożywcza. Wszystko, co obiecaliśmy - realizujemy. Ale tuż przed wyborami trzeba uważać na obietnice tych, którzy nie będą pracować na rzecz wsi - oznajmił Premier.


Lista aktualności