Sądownictwo powinno być radykalnie zmienione

- Wielu sędziów dokonuje nadużyć. Ktoś rzuci tortem w sędziego, dostaje 10 miesięcy więzienia, a ktoś uczestniczy w bandzie dokonującej wymuszeń i dostaje 10 miesięcy, tyle że w zawieszaniu. Sądownictwo jest zdegenerowane do dna i powinno być zmienione radykalnie - powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Onet.pl.

Powiedział Pan, że Donald Tusk zerwał lojalność wobec Polski. To brzmi jak zarzut o zdradę stanu.

- Zdrada stanu to jest pojęcie o charakterze prawnym, które odnosi się do najcięższego przestępstwa, jakiego można się dopuścić. Ale, panowie, trzeba przypomnieć co Donald Tusk zrobił choćby z pomysłem karania krajów przeciwnych przyjmowania uchodźców kwotą 250 tysięcy euro za osobę.

Czy wystawienie przeciw Tuskowi innego polskiego kandydata, Jacka Saryusza-Wolskiego to na pewno był dobry pomysł?

- Słyszeliśmy w Unii zarzut, że nie mamy swojego kandydata, a nie zgadzamy się na Tuska. No to przedstawiliśmy kandydata, który był bardzo proeuropejski, bardzo doświadczony i znakomicie zorientowany w sprawach Unii Europejskiej, a do tego był wiceprzewodniczącym EPP.

Prof. Gersdorf twierdzi, że z pańskim bratem miała dobre relacje. Znali się latami, oboje zajmowali się zawodowo prawem pracy. I to pański brat jako prezydent powołał ją na sędziego Sądu Najwyższego.

- Była koleżanką po fachu mojego brata. I cóż z tego? Nie wiem, czy wtedy w ogóle rozmawiali o polityce. Nie wiem, jakie wtedy pani profesor miała poglądy. Być może mój brat ją cenił i lubił, tylko że to nie może mieć wpływu na ocenę jej dzisiejszej postawy.

Szuka Pan politycznego uzasadniania do starcia z sądami. Z Trybunałem wojowaliście, mimo że lewacki nie był - choćby umocnił w Polsce zakaz aborcji i rozszerzył klauzę sumienia dla lekarzy.

- Zabiegi PO i PSL wobec TK w oczywisty sposób służyły temu, by stał się blokującą zmiany trzecią izbą parlamentu. Były to także zmiany całkowicie sprzeczne ze stosowaną od lat praktyką konstytucyjną. Zareagowaliśmy na to. Mieliśmy nie tylko prawo, ale obowiązek tak uczynić. To była przecież próba zmiany ustroju z demokratycznego na trybunalski. Próba realnej zmiany konstytucji. Po naszej wygranej TK miał sypać piach w tryby rządu, żeby nie udała nam się przebudowa kraju.

Co dla zwyczajnych ludzi zmieni to, że do KRS wprowadzicie sędziów z poparciem PiS?

- To ma być element, który doprowadzi do zmiany w sądownictwie. Ale element, bo potrzebna jest szeroka przebudowa personalna i strukturalna sądownictwa.

A wycinka drzew?

- Mam nadzieję, że wkrótce Sejm zmieni przepisy umożliwiające swobodną wycinkę. Chcemy wprowadzić zasadę, że osoby indywidualne w razie usunięcia drzew ze swej działki nie będą mogły sprzedać tego gruntu deweloperom przez 5 lat. Nie wrócimy do poprzednich przepisów, które wymagały zezwoleń z gminy na wycinkę. Ułatwienia są dobrym kierunkiem. Weźmy mój przykład. Kiedy sprowadzałem się z rodzicami do domu na warszawskim Żoliborzu, posadziliśmy drzewa i niektóre z nich zasłaniają okna. Niektóre chętnie bym wyciął.

Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. (Wywiad cz. 1)

Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. (Wywiad cz. 2)

Lista aktualności