Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera obywateli

- Dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów przyjęliśmy program, który przedstawiamy Komisji Europejskiej co roku na przełomie kwietnia i maja. Jego główne założenia są pozytywne. Zakładamy redukcję deficytu, redukcję sektora finansów publicznych i redukcję inflacji. Przy założeniu, że będziemy mieli solidny wzrost gospodarczy, czyli około 3% zrealizujemy nasz plan. Instytucje, które patrzą na równowagę gospodarki zwracają uwagę na wiarygodność przekazu - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Jak dodał, dziś wszystkie ceny w tak zwanym koszyku inflacyjnym zależą od jednego człowieka.

- Żaden zachodni polityk nie ma wątpliwości, że ceny energii wpływają na ceny innych produktów. Wpływa na to także wojna na Ukrainie, którą wywołał Putin. Nie trzymamy się ustalonych dogmatów, staramy się rozwiązywać problemy. Putinflacja dotyka wszystkie polskie rodziny. Patrzymy na gospodarkę z perspektywy kosztów życia zwykłych Polaków - oznajmił.

Zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżył koszty życia.

- Wprowadziliśmy obniżkę VAT na energię, paliwa oraz większość produktów żywnościowych. Przyjęliśmy rozwiązanie, które ma zapobiec wyższym cenom żywności w przyszłości, czyli dopłaty do nawozów. Żeby złagodzić skutki inflacji zdecydowaliśmy się na obniżkę podatku PIT z 17% do 12%. Wprowadziliśmy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł - oświadczył.

Poinformował, iż obecnie mierzmy się z problemami wysokich rat kredytów hipotecznym.

- Spędza to sen z powiek prawie 2 mln rodzin. Nie chcemy, żeby kredytobiorcy stali się kolejnymi ofiarami Putina, dlatego wczoraj zaprezentowałem realny plan pomocowy. Robimy wszystko, aby ulżyć kredytobiorcom. Wprowadzamy wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023, co daje 4 przerwy w płaceniu rat na rok bez odsetek. Mamy rozwiązanie dla Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, którzy stracili pracę. Wprowadzamy dofinansowanie do 2000 zł do raty z odsetkami, które może trwać do 3 lat. 1/3 dofinansowania może zostać umorzona, czyli do 20 tys. zł - wspomniał.

Lista aktualności