Rosja zachwiała znanym porządkiem świata

- Dziękuję Pani za ostatnią wizytę w Kijowie, za jej zaangażowanie oraz podtrzymanie morale żołnierzy, z którymi się tam widziała. Dziś wszyscy stoimy w obliczu potężnego kryzysu, z którym musimy się mierzyć. Rozmawialiśmy o tym, żeby budować na Ukrainie odpowiednie miejsca i instytucje, tak aby ci ludzie mogli tam zostać, w nadzieji, że będą mogli wrócić do swoich domów w Charkowie, w Mariupolu, w Kijowie - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

Jak wspomniał, doszło do wspólnego spotkania z grupą uchodźców wojennych.

-  Wszyscy oni wskazują na to jak bardzo chcą normalnie życ, ale także jak najszybciej powrócić do swojej ukochanej Ojczyzny. Sankcje, które do tej pory zostały nałożone niestety tak dobrze nie działają. Kurs rubla znowu poszedł w górę. Wielu europejskich liderów w dalszym ciągu myśli i wierzy, że możliwy będzie powrót do normalnej i szczerej współpracy z Rosją - oświadczył.

Dodał, iż potrzebujemy więcej realnych i mocniejszych sankcji.

- Nowe środki europejskie też są bardzo potrzebne i ważne. Musimy pomagać uchodźcom, aby jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia, a tutaj w Polsce zapewniamy im bezpieczeństwo. Setki miliardów dolarów, są w bankach europejskich to głównie majątki oligarchów. Konfiskata tych majątków jest potrzebna, aby jak najszybciej móc odbudować Ukraine. Dzisiaj pomoc, jutro odbudwa, a dalej droga Ukrainy do Unii Europejskiej - to nasz wspólny cel! - zaznaczył.

Stanowczo odniósł się do rządzących liderów europejskich.

- Czas na dobrą współpracę, nadzieję i przyszłość związaną z Putinem dobiegł końca. Codziennie widzi on sytuację na Ukrainie, widzi wszystkie zbrodnie, które wychodzą z jego rozkazu i nie ma zamiaru się zatrzymac. Dziś stajemy tekże w obliczu kryzysu wojennego w Ukrainie, to nie tylko zbrodnie, mordowane kobiety i dzieci. To też około 10 milionowa fala uchodźców, ok. 6-7 mln uchodźców zostało w zachodniej Ukrainie. Razem staramy się działać dla dobra i utrzymania niedodległej Ukrainy. Jej wolność i suwerenność to najważniejsza racja bytu- razem pomożemy osiągnąć im ten cel - powiedział.

Lista aktualności