Premier wręczył nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom

- Na mapie Polski od Nowego Roku pojawią się nowe miasta. Zmieniamy wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem. A to przecież aspiracje i ambicje lokalnych społeczności – mówił Premier Mateusz Morawiecki, który wraz z Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawłem Szefernakerem wzięli udział w uroczystości wręczenia nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom, która odbyła się w KPRM.

- Chciałbym, aby w ślad za tym, co dziś dzieje się na naszych oczach, wkrótce oznaczało szybki rozwój, lepszą infrastrukturę - i o to dbamy także w kontekście Polskiego Ładu - kontynuował.

Podkreślił, iż nie jest to tylko zmiana nazwy, ale przede wszystkim zwiększenie szans rozwojowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawia małych miast samym sobie.

- Małe miasta były zapomnianą częścią Polski, niektórzy mówili, że jest to „Polska B”. Warto dzisiaj tę nadzieję z powrotem przywrócić. Nadzieję na sprawiedliwy, zrównoważony rozwój. To przyświeca naszym planom gospodarczym i polityce społecznej - stwierdził.

Jak mówił Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker to efekt często wieloletnich dążeń lokalnych społeczności do tego, aby status miasta otrzymać.

- Wszystkim, którzy dołożyli starań, aby status miast otrzymać, gratuluję determinacji w dążeniu do rozwoju małych ojczyzn. To nie tylko prestiż i ambicje, ale także nowe szanse rozwojowe, które teraz przed Państwem stoją - oznajmił.

Podziękował także samorządowcom pracującym nad tym, aby współpraca rządu i samorządu była jak najlepsza.

- Bardzo nam na tym zależy. Władza rządowa i samorządowa mogą się uzupełniać. Jesteśmy jedną administracją - administracją państwową. Zapraszamy Państwa do współpracy, współpracujmy na rzecz rozwoju naszych małych ojczyzn i Rzeczypospolitej - powiedział.

Prawa miejskie otrzymały: Pruszcz (w woj. kujawsko-pomorskim), Izbica (w woj. lubelskim); Lutomiersk (w woj. łódzkim), Bolimów (w woj. łódzkim); Cegłów (w woj. mazowieckim); Nowe Miasto (w woj. mazowieckim), Jedlnia-Letnisko (w woj. mazowieckim); Iwaniska (w woj. świętokrzyskim); Olsztyn (w woj. śląskim); Kaczory (w woj. wielkopolskim).

Lista aktualności