Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

W Warszawie27 lipca odbyły się 14. polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. Głównymi tematami konsultacji były stosunki dwustronne, sytuacja na Ukrainie oraz kluczowe tematy z agendy Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne.

- Można być na przeciwległych krańcach kontynentu i znakomicie rozumieć się we wszystkich sprawach, bo taka jest sytuacja między naszymi państwami. Mieliśmy dzisiaj bardzo owocne konsultacje międzyrządowe. Omawialiśmy sprawy o fundamentalnym znaczeniu, bo wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie. Omówiliśmy także bezpieczeństwo naszych granic, bezpieczeństwo energetyczne oraz inflację, która dotyka zarówno Hiszpanię jak i Polskę - powiedział.

Podczas konsultacji międzyrządowych poruszono kwestie związane z przyszłością Europy oraz wpływu wojny na Ukrainie na globalną rzeczywistość.

- Wśród tematów omówiliśmy także wygląd Europy w przyszłości. Mamy globalne inspiracje jako UE. Rozmawialiśmy długo o wojnie na Ukrainie i o wpływie na bieżącą sytuację w Europie oraz jak ważne jest, żeby Ukraina utrzymała swoją niepodległość. Nasze kraje piszą najnowszą historię kontynentu i to ważne, żebyśmy na bieżąco wymieniali się informacjami. Współpraca na forum Rady Europejskiej jest wzorcowa, za co dziękuję Premierowi Hiszpanii. Życzyłbym sobie takiego zrozumienia wśród wszystkich krajów UE - poinformował.

Zaznaczył, że Polska i Hiszpania mają wspólne stanowisko ws. gazu.

- Polska i Hiszpania mają wspólne stanowisko dot. gazu i to istotne, bo te kwestie były ostatnio bardzo intensywnie dyskutowane. Wczoraj, dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii, udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dla Europy porozumienie z Komisją Europejską tak, aby nasze interesy narodowe nie ucierpiały - podkreślił.

Zaakcentował bardzo dobrą współpracę i zrozumienie pomiędzy Polską a Hiszpanią ws. bezpieczeństwa. 

- Bardzo cieszę się, że Hiszpania działa z nami ręka w rękę we wszystkich tematach związanych z NATO. Dziękuję Premierowi Hiszpanii za rozmieszczenie hiszpańskich systemów obrony przeciwlotniczej na Łotwie. To wzmocnienie wschodniej flanki. Polska rozumie implikacje związane z trudną sytuacją w północnej Afryce i tu nie zostawimy Hiszpanii samej sobie - zaznaczył.

Podziękował za wspólne konsultacje, wyraził wolę na przyszłą, dobrą współpracę.

- Oprócz naszego zaangażowania w sprawy europejskie, łączą nas wspólne pragnienia, aby Europa żyła w pokoju, spokoju i bezpieczeństwie. Mieć takiego przyjaciela i partnera życzę każdemu. Bardzo dziękuję Premierowi Hiszpanii i całemu rządowi za dzisiejsze konsultacje. Cieszę się na naszą przyszłą współpracę we wszystkich wyzwaniach, z którymi przyjdzie nam się mierzyć - zakończył.

Lista aktualności