Polsko-czeskie porozumienia o współpracy

- Kraje centralne, kraje V4, często były rozgrywane przez innych, bo być może byliśmy za mało przezorni. Teraz jest inaczej. Teraz Polska i Czechy nie tylko dzielą ten sam zestaw wartości, ale taki sam namysł nad strategicznymi wyzwaniami - wskazał Premier Mateusz Morawiecki w Pradze, gdzie pod przewodnictwem Premierów Polski i Czech Mateusza Morawieckiego oraz Petera Fiali odbyły się konsultacje międzyrządowe.

Jak dodał, należy stawiać czoła rosyjskiej agresji na Ukrainę. To ogromne wyzwanie dla obu krajów.

- Chcę podziękować za to, że mimo iż Republika Czeska nie graniczy bezpośrednio z Ukrainą, to w identyczny sposób postrzega ryzyko związane z wojną. Dlatego od pierwszych dni wojny pomagamy w dostawach broni defensywnej na Ukrainę - oznajmił.

Podkreślił, że dotychczasowa polityka UE ws. Rosji była błędna.

- Pomagamy uzmysłowić Europie jak niebezpieczne było dla niej zahipnotyzowanie przez Rosję. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że większość krajów UE obecnie podziela nasz pogląd - powiedział.

Zaznaczył, że Europa Środkowa jest silna, kiedy jest razem.

- Koncentruję się na tych tematach, które są dla nas najważniejsze - wojna, bezpieczeństwo energetyczne, inflacja, bezpieczeństwo żywnościowe. Omawialiśmy również tematy w dziedzinie finansów oraz infrastruktur. Polsko-czeskie działania na forum UE doprowadzają do pomocy Ukrainie, która musi wygrać wojnę. Działamy wspólnie, aby zabezpieczyć nasze interesy i rozwój naszych państw - stwierdził.

Lista aktualności