Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

- Rozmowy, które dziś prowadziliśmy dotyczą naszych wspólnych relacji, było to bardzo dobre spotkanie - powiedziała Premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej Premier Wielkiej Brytanii Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Londynie. - Ustaliliśmy plany na przyszłość i podjęliśmy wspólne zobowiązania. W przyszłym roku konsultacje odbędą się w Warszawie - dodała.

Szefowa rządu poinformowała, że rozmawiała z Premier Wielkiej Brytanii o sytuacji Polaków.

- Podniosłam najistotniejsze dla nas kwestie - gwarancje dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. (...) Dziękuję za docenienie Polski, za docenienie Polaków oraz za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Wtedy, gdy zdarzały się akty przemocy, na prośbę moją i Ministrów Pani Premier natychmiast zareagowała i dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni - mówiła. 

Beata Szydło podkreśliła, że Wielka Brytania jest ważnym partnerem Polski.

- Wielka Brytania jest naszym strategicznym partnerem i liczymy na dalsze pogłębianie naszych relacji. (...) Zależy nam między innymi na współpracy polskich i brytyjskich uniwersytetów. (...) Partnerstwo z Wielką Brytanią ma wymiar nie tylko polityczny i kulturalny, ale też w dziedzinie bezpieczeństwa - stwierdziła. 

Prezes Rady Ministrów nawiązała również do kwestii Brexitu i jego znaczenia dla Polski. 

- Z punktu widzenia Polski bardzo istotne jest to, jakie gwarancje będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, ale łączy się to z tym, jakie gwarancje będą mieli obywatele brytyjscy, którzy będą mieszkali i pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, a więc jest to nasza wspólna sprawa. (...) Musimy razem w toku negocjacji wydyskutować takie rozwiązania, które zarówno dla obywateli Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, jak i dla obywateli Wielkiej Brytanii będą najkorzystniejsze i będą przede wszystkim akceptowalne przez obydwie strony - powiedziała Premier Szydło. 

Lista aktualności