Polska wielkim projektem Europy

- Dziś widzimy, że historia przyspieszyła, odsłania nieznane karty, które mogą prowadzić nas ku lepszym czasom, ale i które mogą skończyć się tragicznie. Dziś szczególnie od osób odpowiedzialnych za prowadzenie spraw państwowych oczekujemy decyzyjności, determinacji i waleczności. Dlatego, że stajemy, być może, na jednym z największych zakrętów historii od czasu II wojny światowej - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji kongresu - „Polska Wielki Projekt”, który odbył się w Warszawie.

Jak dodał, czyny mają swoje konsekwencje, podobnie jak i historia.

- By Polska była wielkim projektem musi zostać osadzona w wielkim projekcie Europy. Zawdzięczamy narodowi ukraińskiemu, który bohatersko broni swojej wolności, walkę również za naszą wolność, ale i za europejską rację stanu. Europa musi wyrwać się z tej geopolitycznej drzemki, jeśli nie chce przegrać przyszłości. Dziś Ukraina walczy o naszą wolność. Wojna, z którą mamy do czynienia zredefiniuje Europę i cały świat. Putin wydestylował ze współczesnej historii wszystko co najgorsze, czyli nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Zapomnieliśmy o tym, że kolonializm może mieć brutalne oblicze agresji rosyjskiej. Z jednej strony widzimy realizację ruskiego miru, ale z drugiej strony bezwzględny wyzysk narodu ukraińskiego, który jest przedmiotem ataku - oświadczył.

Stwierdził, że jeżeli Europa przegra tę walkę to zostanie pokonana na lata.

- Europa będzie kontynentem, któremu będzie trudno znów rozłożyć skrzydła. Wygrywają tylko ci, którzy są zdolni do poniesienia ofiary i mają więcej determinacji. Europa, Zachód, NATO posiadają ogromną przewagę technologiczną nad Rosją, ale również w zasobach, w liczebności armii, w pieniądzach. Niestety Zachód może przegrać, ponieważ Putin ma determinację do toczenia długiej wojny - poinformował.

Zaznaczył, iż musimy apelować, reżyserować sankcje dla Rosji po to, aby Ukraina miała szansę wygrać w dłuższej perspektywie.

- Musimy organizować dostawy broni, aby Ukraina mogła przetrwać w krótkiej perspektywie. To nasza odpowiedzialność, aby duch dziejów trwał w Europie i aby nie wywędrował do Rosji. Oby Europa się nie lękała i oby Europa była odważna. Życzę tej odwagi myślenia i odwagi działania. Odwaga nie umiera - dodał.

Lista aktualności