Polska rozwija się energetycznie

- Bardzo cieszę się, że udało się odprowadzić do końca, w czasie i zakładanym budżecie tą niezwykłą inwestycję. To strategiczny gazociąg otwierany pomiędzy Polską i Słowacją - to wielka inwestycja Trójmorza. W ten sposób konstruowane jest nasze bezpieczeństwo. Dziękuję Premierowi Eduardowi Hegerowi, za jego osobiste zaangażowanie w tę inwestycję. Gazociąg ten jest dopełnieniem systemu gazociągów po stronie polskiej - powiedział Premier Mateusz Morawiecki, podczas uroczystości otwarcia rurociągu gazowego w Strachocinie.

Jak wspomniał,, w ciągu 5 lat zbudowaliśmy gazociąg od Polski północno-zachodniej do południowo-wschodniej o długości 860 km.

- Buduje to oraz wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne. Jeszcze 5 lat temu takich inwestycji nie było. W ślad za naszymi słowami idą czyny i konkretne inwestycję. Nie myliliśmy się, co do intencji Rosji oraz jej szantażu gazowego. Realizowaliśmy konkretne inwestycję, aby uniezależniać się energetycznie od tyrana, który napadł na Ukrainę - oświadczył.

Zaznaczył, iż mamy możliwość pozyskiwania gazu z różnych zakątków świata, już nie od Rosji.

- Polska rośnie w siłę i stale się rozwija. Ten gazociąg jest dowodem na to, iż Grupa Wyszehradzka odbudowuję swoją siłę i zacieśnia się jej współpraca. Nowe połączenia, to uniknięcie szantażu ze strony Kremla. Dlatego dzisiejsza chwila jest historyczna. Pokazuję, że silna wola naszego współdziałania jest niezwykle ważna - poinformował.

Lista aktualności