Polska Grupa Zbrojeniowa gwarantem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny

- Na bezpieczeństwo patrzymy w sposób kompleksowy. Myślimy o bezpieczeństwie naszych granic, o bezpieczeństwie energetycznym, o cyberbezpieczeństwie i o bezpieczeństwie wewnętrznym. Bezpieczeństwo jest priorytetem nr 1 dla Rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego budujemy zaporę na granicy polsko-białoruskiej - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Hucie Stalowa Wola, na której obecni byli Wicepremier Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak wspomniał, wprowadzamy program wielomiliardowych inwestycji w nowoczesne uzbrojenie.

- Chcemy kupować broń od naszych sojuszników i ją produkować. Najlepsza broń, którą chcemy żeby Polska miała, to broń nowoczesna, skuteczna i polska. Huta Stalowa Wola jest jedną z pereł w koronie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszymy się z tego, że sprzedajemy broń wyprodukowaną w Polsce za granicę - oznajmił.

Wspomniał, iż podpisujemy jeden z największych kontraktów zbrojeniowych, eksportowych na Ukrainę.

- Pieniądze na ten cel Ukraina dostaje częściowo z Unii Europejskiej, a częściowo kontrakt będzie opłacany z budżetu Ukrainy. Jestem dumny, że Huta Stalowa Wola przykłada się do modernizacji polskich Sił Zbrojnych. Musimy opierać się na polskim przemyśle i na polskiej myśli technicznej. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli, aby polski przemysł zbrojeniowy przetrwał. Budujemy silną armię opartą o nasz przemysł zbrojeniowy i zakupy u naszych sojuszników. Zależy nam, żeby nasze wojsko pełniło rolę odstraszającą, by nigdy nie musiało zostać użyte - poinformował.

- Okres rządów naszych poprzedników to czas zwijania polskiej armii i przemysłu obronnego, który jeśli osiągał zyski - to tylko z wyprzedaży aktywów państwowych. Miejsca jak ta huta przynosiła straty, a zysk wynikał tylko ze sprzedaży nieruchomości. Do 2015r. straty huty sięgały 40mln zł. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, teraz jej zyski wynoszą 81mln zł. Chcemy dobrego uzbrojenia polskiej armii, w szczególności korzystając z naszego rodzimego uzbrojenia. To wielki potencjał i bardzo dobry sprzęt, który produkowany jest i powstaje w naszym kraju. Rozwój polskiego przemysłu jest dla nas bardzo ważną i istotną rzeczą. Dlatego zrobimy wszystko, aby rozwijał się w jak najlepszym kierunku w celu podniesienia obronności naszej Ojczyzny - powiedział Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

- „Chcesz pokoju szykuj się do wojny”. Ta stara maksyma łacińska jest ciągle jak najbardziej aktualna. Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie działa, wzmacnia Wojsko Polskie oraz rozwija i modernizuje armie - oświadczył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Wspomniał, że do czasu kiedy rządziła koalicja PO–PSL Wojsko Polskie było redukowane.

- Od 2016r MON zamówiło broń w tej hucie o wartości 6mld zł. Armatohaubice KRAB, wozy amunicyjne i dowodzenia, to niektóre z tych sprzętów produkowanych tutaj. Huta Stalowa Wola to także produkcja innego rodzaju broni. Tutaj przygotowywane będą wyrzutnie do systemu PATRIOT, który już w tym roku z USA trafi do Wojska Polskiego. Czekamy także na ważne, bojowe wozy piechoty BORSUK - zaznaczył.

Jak powiedział, opisując sukcesy Huty Stalowa Wola należy wskazać na polonizację tej broni, która tutaj powstaje.

- Dużo podzespołów sprowadzanych w przeszłości z innych państw świata powstaje teraz w Polsce. Na Ukrainie trwa wojna. Nie przypomina ona tego, co sobie wyobrażano, jak mógłby wyglądać konflikt w XXI w. To wojna znana z przeszłości, dlatego Polska musi być bezpieczna i zapewniam, że będziemy korzystać z potencjału Polskiej Grupy Zbrojeniowej - zaświadczył.

Lista aktualności