Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających

- Podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających, to dobra regulacja, to pierwszy krok zmierzający do realizacji naszej obietnicy wyborczej - powiedział Poseł PiS Jacek Sasin podczas briefingu prasowego w Sejmie.

W Sejmie trwa posiedzenie komisji finansów, która opiniuje poprawki Senatu, które zostały przyjęte w poniedziałek do noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej dot. kwoty wolnej od podatku.

- Poprawki Senatu wychodzą naprzeciw wyrokowi TK, który zwrócił uwagę, że nie jest zgodny z konstytucją fakt, iż osoby osiągające dochody roczne na poziomie poniżej minimum egzystencji są zobowiązane do płacenia podatków - oświadczył. - To społeczny problem, jesteśmy gotowi jako PiS, większość parlamentarna te poprawki w Sejmie przyjąć - dodał.

Poseł PiS podkreślił, że jest to dobra regulacja.

- Mamy regulację, która w bardzo poważny sposób ma ulżyć osobom najgorzej sytuowanym, która wychodzi naprzeciw wyrokowi TK, jest pierwszą od bardzo wielu lat regulację, która podnosi kwotę wolna od podatku, dla dużej części społeczeństwa. Zaznaczył, że dotyczy ona 4 miliony podatników i w bardzo niewielkim stopniu dotyka podatników najwyżej sytuowanych - stwierdził.

Jacek Sasin podkreślił, że PiS będzie chciał tak maksymalizować wpływy do budżetu, aby w dalszych latach dla wszystkich podatników podnieść kwotę wolną dla szerszej grupy podatników. Dodał, że PiS nie odstąpiło od obietnicy podwyższenia kwoty wolnej do 8 tys. zł.

- Kwota wolna od podatku na poziomie 8 tysięcy jest aktualna, z tym że musi być rozłożona w czasie - podkreślił. - Jak zostaliśmy poinformowani przez przedstawiciela Ministerstwa Finansów poprawki przyjęte przez Senat oznaczają ubytek w dochodach państwa na poziomie około 1 miliarda złotych. Tyle pieniędzy zostanie w kieszeniach najbiedniejszych podatników - powiedział Poseł Sasin.


Lista aktualności