Pochylamy się nad losem Amazonek

Premier Mateusz Morawiecki oraz Poseł Barbara Dziuk 18 lipca spotkali się z Amazonkami w Gliwicach.

- Rozmawiałem z Amazonkami, które walczą z rakiem piersi. Niestety czasami jest tak, że ta choroba wraca, a one walczą po raz kolejny. Rak piersi to choroba kilku składowych. Bardzo ważna jest życzliwość otoczenia, dobry kontakt z lekarzem i rodziną - powiedział.

Podkreślił, że środki na leczenie chorób onkologicznych są większe o około 7 mld zł niż 6 lat temu.

- Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie chorób onkologicznych. 6 lat temu był to około 7mld zł, w tym roku będzie to około 13-14 mld zł. Będziemy zastanawiać się na tym, jak obniżyć wiek profilaktyki, bo rak piersi dotyka coraz młodsze kobiety. Kiedy okazuje się, że nowotwór dotyka kobietę, to najważniejsze są leki, sprzęt i możliwości leczenia. Wprowadziliśmy już pierwszy pilotaż Narodowej Strategii Onkologicznej, która rozwija się na kolejne placówki, korzystając z najlepszych praktyk - zaznaczył.

Złożył życzenia chorym powrotu do zdrowia oraz zapewnienie wdrożenia procesów, które pozwolą na lepsze leczenie raka piersi.

- Życzę wszystkim Paniom, aby przezwyciężyły chorobę. Coraz więcej środków przeznaczmy na profilaktykę. Jestem wzruszony tym spotkaniem i ono z pewnością przełoży się na lepszy proces leczenia nowotworów piersi w Polsce - zapewnił.

Poseł Barbara Dziuk wymieniła działania, które mają służyć popraw sytuacji onkologicznej w Polsce.

- To historyczny moment, gdy pochylamy się nad losem Amazonek. Tylko przez podanie ręki i życzliwość możemy rozwiązać niemożliwe. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dofinasowanie badań, które pozawalają na szybką diagnostykę. W Parlamencie po raz pierwszy powstała Podkomisja ds. Onkologii, która jest w wysokim zainteresowaniu rządu i Ministerstwa Zdrowia. Cieszę się, że razem ze specjalistami i stroną społeczną możemy działać na rzecz onkologii - wymieniła.

Lista aktualności