Patriotyzm to stawianie na państwo podmiotowe

- Cały plan, który realizujemy, opiera się na patriotyzmie. Patriotyzm to stawianie na państwo podmiotowe, ale patriotyzm to również wspólnota. Nie można dzielić Polaków, polityka musi być podporządkowana pod tworzenie wspólnoty - mówił Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dodał, że trzeba było odrzucić praktykę dzielenia społeczeństwa, a także odrzucić pedagogikę wstydu. Wcześniej szerzono pogardę dla samych siebie.

- Nasi poprzednicy uważali, że „pieniędzy nie ma i nie będzie”. My tę tezę, że „nie można” zakwestionowaliśmy. Pokazaliśmy, że pieniądze są. Na politykę społeczną wydaliśmy ponad 200 mld zł. Po naprawie finansów publicznych możemy powadzić politykę senioralną, prowadzić inwestycje. Ten region otrzymał prawie 1 mld zł na inwestycje drogowe. Idziemy do przodu, Polska się zmienia - stwierdził.

Podkreślił, że służba zdrowia w 2015 r. miała 74 mld zł, natomiast tym roku to już 160 mld zł. W 2024 r. na służbę zdrowia planuje się przekazać 6% PKB.

- Wzrost finansów widzimy w oświacie, kulturze, daliśmy społeczeństwu inne szanse. Daliśmy Fundację Narodową, bo chcemy wspierać tych, którzy chcą być aktywni. Obecnie w Polsce większość inwestycji samorządowych jest finansowana z budżetu państwa - poinformował.

Zaznaczył, że inwestycje napędzają polską gospodarkę, zapewniają bezpieczeństwo, ale pokazują też, że Polska się zmienia i liczy się w świecie.

- Trzeba wykorzystać czas, który mamy, ale jednocześnie pamiętać o zmianie epoki, bo doszło do wojny w Europie, za naszymi granicami. Ustawa o obronie Ojczyzny pozwoli na skokową modernizację armii. My chcemy pokoju, ale „jeżeli chcesz pokoju, to szykuj się do wojny” - powiedział.

Przypomniał, że za inflację odpowiada polityka energetyczna UE. Drugim czynnikiem jest epidemia i konieczność ratowania miejsc pracy.

- Ale walczymy z inflacją i łagodzimy jej skutki. Wprowadziliśmy wakacje kredytowe, zerowy VAT na żywność. Daliśmy dopłaty rolnikom do nawozów, będą dopłaty do węgla. O nikim nie zapomnimy, pomożemy i będziemy pomagać dalej przez 14. Emeryturę, podwyższenie emerytury i płacy minimalnej - zapewnił.

Jak zaznaczył, rząd Prawa i Sprawiedliwości „nadal będzie szedł drogą, która została wyznaczona”.

- Jedyną stawką dla Polski jest dobry rząd na trudne czasy. Jeśli będziemy rządzili, to dobre czasy nadejdą - powiedział.


Lista aktualności