Nowe miasta w 2023 roku

- Chciałbym, żeby nadanie praw miejskich nie było tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się faktycznie impulsem do rozwoju - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania praw miejskich 15 miejscowościom.

Przypomniał, że mapa polskich miast nie kończy się na dużych miastach, ale „że to 979 miejscowości”.

- Od 1 stycznia na mapie Polski przybędzie 15 miast. 12 z 15 miast odzyskują prawa miejskie, które zostały utracone. A trzy - ze względu na ich charakter - otrzymują prawa miejskie po raz pierwszy - oznajmił.

Dodał, że sercem każdego miasta są ludzie i to właśnie oni, przede wszystkim, będą kształtować losy miejscowości.

- Prawa miejskie to jest powód do dumy, ale to także jest zobowiązanie, ponieważ nowe miasto powinno przyciągać nowych inwestorów, nowych przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy. Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski we wszystkich zakamarkach. W rozwój, który się uzupełnia – mówił.

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że procedura nadania praw miejskich jest procesem, który bardzo dobrze ukazuje samorządność. Zaczyna się od inicjatywy mieszkańców, a kończy na decyzji najwyższych organów państwa.

Podziękował także wszystkim samorządowcom za to, że „jako administracja publiczna potrafiliśmy pokazać, że jesteśmy w stanie podołać tym wyzwaniom, jakie rok 2022 przed nami postawił”.

- Za rok mamy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. To dobry moment, aby jeszcze więcej miejscowości, które utraciło w przeszłości prawa miejskie, w przyszłym roku skorzystało z możliwości procedury nadania praw miejskich, zachęcamy do tego - podsumował.

Lista aktualności