Nie ma nic ważniejszego niż kultura

Premier Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier, Minister MKiDN prof. Piotr Gliński 23 listopada odbyli wizytę w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która zainaugurowała program odbudowy zabytków „Polski Ład dla Kultury”. Premier podkreślił, że następuje czas zmian w dbałości o zabytki narodowe.

- W Polsce zawsze musieliśmy czekać na odbudowanie wielu zabytków, odzyskanie niepodległości. Dziś wchodzimy w nowy etap, w którym przełamujemy oczekiwanie na to, co już dawno powinno odzyskać swój dawny blask. Najeźdźcy grabili i niszczyli w przeszłości dzieła sztuki w Polsce. Dlatego musimy pamiętać i dbać o zabytki, które się ostały i je pielęgnować. Ten dworek po Marszałku Józefie Piłsudskim jest szczególnie ważnym obiektem - powiedział.

Przedstawił czemu ma służyć nowy program dla renowacji zabytków narodowych.

- Nie ma nic ważniejszego niż kultura - tworzy ona przestrzeń do życia dla całego Narodu. To ważne, abyśmy potrafili zadbać o dziedzictwo zaklęte w tych zabytkach. Nasza historia nas nie rozpieszczała, wszyscy o tym wiemy. Praca przy zabytkach to również inwestycja w gospodarkę lokalną. Nasz program odbudowy zabytków realizowany w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - ma on na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce - oznajmił.

Poinformował o szczegółach programu Polski Ład dla Kultury oraz o możliwościach dofinansowania dla samorządów.

- Każdy z samorządów będzie mógł zgłosić się przez aplikację BGK. Maksymalna wysokość dofinansowania to 98% inwestycji w trzech kategoriach: do 150 tys., do 500 tys. i do 3,5 mln. Jestem przekonany że ten program pozwoli nam ujrzeć piękno Polski w każdym zakątku i jest kwintesencją tego, w co wierzymy i co robimy - szacunek dla przeszłości, ale także inwestycja w przyszłość - stwierdził.

Wicepremier prof. Piotr Gliński powiedział o Programie Odbudowy Zabytków, którego budżet to 3 mld zł .

- Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i naszemu środowisku, że w tych trudnych czasach podjęliśmy decyzję, by 3 mld zł przeznaczyć na kulturę. To będzie proces realizacji wniosków przez samorządy na 3 lata. To jest rewolucyjna decyzja! - zaznaczył.

Podkreślił, że przez ostatnie 7 lat nakłady na kulturę znacząco wzrosły.

- To drugi etap takich poważnych zmian w polskiej kulturze. W ciągu ostatnich 7 lat udało nam się podnieść budżet resortu kultury o ponad 1 %. Jeżeli chodzi o nakłady na zabytki to one zostały zwiększone około trzykrotnie - poinformował.

Lista aktualności