Nasz rząd jest dla polskich rodzin

We wtorek 10 maja odbyła się konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Minister Finansów Magdaleny Rzeczkowskiej ws. pakietu pomocowego dla kredytobiorców. Premier podkreślił, że obecna sytuacja na rynku finansowym jest skutkiem działań W. Putina oraz wymienił dotychczasowe działania rządu w walce z inflacją.

- Putinflacja uderza w zwykłych ludzi, a nasz rząd pracuje nad mechanizmami i ulgami wobec szkód, które czyni inflacja. Państwo polskie i rząd zakłada intensywny proces konsultacji, aby szybko wypracować rozwiązania pomocowe dla Polaków. Walczymy z inflacją na wielu polach, ale chodzi nam o szereg działań dla polskich rodzin. Wprowadziliśmy obniżkę VAT na żywność, paliwa, energię elektryczną, obniżkę podatku PIT z 17% na 12% oraz dopłaty do nawozów - powiedział. 

Zapowiedział wprowadzenie pakietu pomocowego dla kredytobiorców.

- Trzeba na wielu polach działać, żeby wspierać gospodarkę. Wprowadzamy działania, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych. Ogromna część kredytobiorców boryka się z tym, że kredyt hipoteczny stał się kulą u nogi. Dziś z Panią Minister Finansów Magdaleną Rzeczkowską zaproponowaliśmy na Radzie Ministrów kompleksowe rozwiązania dla kredytobiorców. Proponowana ustawa to wyciagnięcie ręki do polskich rodzin - poinformował.

Wymienił rozwiązanie, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych.

- Wprowadzamy 4 miesiące wakacji kredytowych w tym i przyszłym roku - da to około 3 mld zł oszczędności. Udzielimy pomocy dla osób w trudnej sytuacji, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zwiększony do 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy. Od 1 stycznia przyszłego roku będzie niższy wskaźnik WIBOR, który ma wypracować sektor bankowy. Jeżeli tego nie zrobią to mamy przygotowane rozwiązania ustawowe, które zapewnią oszczędności roczne dla Polaków w kwocie około 1 mld zł - oznajmił. 

Podkreślił wartości, którymi kieruje się rząd w swoich działaniach.

- Pomoc dla kredytobiorców wynika z wartości, w które wierzymy - wartości takie jak solidarność, czy pomoc w trudnych czasach. Staramy się temu sprostać, bo nasz rząd jest dla polskich rodzin, będziemy pomagać ludziom - zaznaczył.

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska wymieniła trzy filary, na których opiera się pakiet pomocowy dla kredytobiorców.

- 3 filary wsparcia dla kredytobiorców: wakacje kredytowe - 4 miesiące w 2022 r. i w 2023 r., Fundusz Wsparcia Kredytowego - zasilenie funduszu dodatkowymi środkami i uproszczenie możliwości korzystania z niego, zmiana wskaźnika WIBOR - podkreśliła.

Lista aktualności