Morze Bałtyckie - kluczowy akwen dla Polskiej gospodarki

- Morze to wielka rzecz i czujemy to wszyscy, że z nim są związane wielkie szanse. Myślę tu o szansach gospodarczych i korzyściach dla polskiej gospodarki, dla polskiego społeczeństwa - mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas 5 Konwentu Morskiego w Gdyni.

Jak zaznaczył, wszystko zaczyna się od bezpieczeństwa, które obecnie wiąże się z sytuacją na Ukrainie, wiąże się z bezpieczeństwem w akwenie Morza Bałtyckiego.

- Mówiliśmy tutaj o okrętach, które zapewniają to bezpieczeństwo. Niestety w czasie transformacji gospodarczej zostały zgubione te kompetencje, które mogły pozwolić na szerszy rozwój, na rozwój przemysłu stoczniowego. Aby to odwrócić potrzebna była wiara i świadomość, że Polak potrafi - oznajmił.

Wspomniał, iż ważna do realizowania przedsięwzięć morskich, stoczniowych, czy do rozwoju przemysłu okrętowego jest zdolność do finasowania.

- Nasi poprzednicy nie realizowali tego, bo nie mieli pieniędzy. Teraz te wszystkie projekty są realizowane i wzmacniamy polski przemysł okrętowy, który wzmocni bezpieczeństwo naszego wybrzeża. Wszystko to dzieje się dzięki naprawie finansów publicznych. Zainwestowaliśmy miliardy złotych w terminale m. in. w Szczecinie. W krótce nastąpi otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej i to pokaże czym jest zwieńczenie polskiej suwerenności wobec Rosji w praktyce - powiedział.

Lista aktualności