Mądrze walczymy z inflacją

- Bardzo się cieszę, że mogę gościć naszego sojusznika, przyjaciela i sąsiada - Premiera Czech Pana Petra Fialę. Wszystkie tematy, które omawialiśmy są w bardzo podobny sposób przez nas postrzegane. Mamy do czynienia z wieloma kryzysami, które nas dotykaj. Z jednej strony wojna na Ukrainie, gdzie Ukraińcy walczą również w obronie naszej suwerenności - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM.

Jak wspomniał, robimy wszystko, aby wzmacniać nasz głos w Unii Europejskiej w sprawie pomocy dla Ukrainy w walce o pokój.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ wojna ma na funkcjonowanie naszych krajów, szczególnie chodzi o uchodźców, których przyjmuje Polska i Czechy. Ustaliliśmy wspólne, że wystąpimy do Komisji Europejskiej o rozdysponowanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców. Mamy do czynienia z zakłóceniem normalnego funkcjonowania gospodarczego. Dwucyfrowa PutinInflacja jest w Polsce i Czechach. Wpływ na inflację ma wojna i działania Putina. Mimo to staramy się prowadzić taką politykę, która zapewni równowagę gospodarczą - poinformował.

Zaznaczył, że trzeba z inflacją walczyć w sposób mądry.

W jednoznaczny sposób należy podkreślić, że recepty złych doradców takie, jak gwałtowne podniesienie płac może doprowadzić do hiperinflacji. Czechy od 1 lipca obejmują prezydencję w Radzie Europy, to oznacza, że będą decydować, co znajdzie się w jej agendzie. Jestem pewien, że jednym z wyzwań jest system ETS. Nie może być tak, że bogate podmioty wykorzystują ten instrument do spekulacji finansowych - oświadczył.

Jak dodał, Polska i Czechy są związane bardzo mocnymi węzłami handlowymi.

- Rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju infrastruktury, który wzmocni handel między naszymi państwami. Jesteśmy dumni z 2 miejsca, zaraz za Czechami, jako państwo z najniższym poziomem bezrobocia. Patrzymy na to również w kontekście uchodźców, którzy pracują dla Polski. Zwracamy na to uwagę, ponieważ w dużych miastach często brakuje rąk do pracy. Rosja odcięła w sposób gwałtowny i nagły Polskę od gazu. Przygotowywaliśmy się na to od lat, aby nie wpłynęło to na nasze relacje gospodarcze i społeczne. Bliskie relacje Polski z Czechami są podstawą we współpracy międzynarodowej na poziomie Unii Europejskiej, jaki i w wymiarze sytuacji, w której się znaleźliśmy - powiedział.


Lista aktualności