10 pytań do Donalda Tuska

- Żyjemy w trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Dotknęła nas pandemia, jest kryzys energetyczny, a na Ukrainie trwa wojna. Spotykamy się, ponieważ warto zadać kilka ważnych pytań odnośnie bezpieczeństwa Polski - mówił Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

- Bezpieczeństwo energetyczne i militarne są jednymi z najważniejszych elementów polityki dla rządu. Od lat pracujemy nad niezależnością energetyczną Polski m. in. poprzez Baltic Pipe i przekop Mierzei Wiślanej. Rząd mocno inwestuje w Wojsko Polskie - postawiliśmy na modernizację polskiej armii. Przed nami ważny czas wyborów i w sprawie bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego nie zawsze tak prowadzono politykę, jak obecnie - poinformował Europoseł Tomasz Poremba.

Jak wspomniał - gdy rządziło PO-PSL polska polityka gospodarcza była podporządkowana Rosji.

- Postanowiliśmy zadać przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej 10 pytań m. in. o rezygnację z tarczy antyrakietowej, o Baltic Pipe, o sprzedaż Lotos Rosjanom. Dlaczego rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie kraju i w latach 2008-2013 nie przekazał 2% PKB na Wojsko Polskie? Dlaczego Donald Tusk oddał śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem w ręce Rosjan? To nie są tylko pytania o przeszłość, ale odnoszą się one do przyszłości. Polacy muszą odpowiedzieć sobie, czy nadal ma być kupowany nowoczesny sprzęt dla wojska, czy Polska ma być niezależna energetycznie - zaświadczył.

- Przedstawione pytania do Donalda Tuska są faktami. Warto zadać pytanie dlaczego rząd przewodniczący Platformy Obywatelskiej odmówił pomocy polskiej mniejszości na Białorusi? Dlaczego był przychylny Janukowyczowi, a nie wolnej Ukrainie? - mówił Europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Oznajmił, że pytania pokazują, jak bardzo była prorosyjska polityka Donalda Tuska.

- W świetle tego, co dziś wiemy działania rządu PO-PSL były sprzeczne z interesem Polski i stanowiły zagrożenie egzystencjonalne dla naszego kraju. Rząd PO-PSL źle odczytywał zagrożenia geopolityczne. Polityka Donalda Tuska umożliwiła penetrację życia publicznego, politycznego w Polsce przez rosyjskie służby - stwierdził.

- Czekamy na odpowiedzi od Donalda Tuska, który od tygodni unika merytorycznej dyskusji o kwestiach bezpieczeństwa Polski. Mamy nadzieję, że również politycy Platformy Obywatelskiej ustosunkują się do przedstawionych pytań - powiedział Rzecznik Rafał Bochenek.


Lista aktualności