Zmarł Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania

Zmarł Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.


Piotr Jania był działaczem opozycji solidarnościowej, odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Całe swoje dorosłe życie związał z Portem Szczecin, w którym rozpoczął pracę już w 1971 r. Pełnił różne funkcje. Był nauczycielem w Liceum Portowym w Szczecinie. Brał czynny udział w protestach w sierpniu 1980 roku, członek „Solidarności”,wiceprzewodniczący Komisji Wydziałowej.
W okresie stanu wojennego współpracował z podziemiem solidarnościowym, pomagał represjonowanym, współtworzył wydawnictwa drugiego obiegu.


Piotr Jania to współtwórca i członek Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego „Solidarności” Regionu Pomorza Zachodniego w końcu lat 90. Był Dyrektorem terminalu drobnicy, Szefem Wolnego Obszaru Celnego w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście,Wiceprezesem Związku Miast i Gmin Morskich. Pełnił funkcję Dyrektora Marketingu i Członka Zarządu morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Był Radnym Szczecina kilku kadencji. Zdobył mandat Radnego także w ostatnich wyborach samorządowych. W grudniu ubiegłego roku Premier Beata Szydło powołała Piotra Janię na stanowisko Wojewody Zachodniopomorskiego.Lista aktualności