X Kongres Polska Wielki Projekt

- Dziękuję wszystkim uczestnikom tego wielkiego dzieła, dzięki któremu możliwa jest zmiana Polski, której się podjęliśmy - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas X Kongresu Polska Wielki Projekt.

- Zaczyn, który powstał podczas poprzednich kongresów był kluczowym fundamentem zmiany koncepcji przebudowy państwa w kierunku państwa sprawczego i silnego. Gdy pięć lat temu tworzono plan odpowiedzialnego rozwoju, jako motto przyjęto słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że "Polska albo będzie wielka, albo nie będzie jej wcale" - przypomniał.

Premier Mateusz Morawiecki, wśród najważniejszych wyzwań na najbliższe lata, wymienił środowisko naturalne i transformacje energetyczną. Stwierdził, że kraje Europy Zachodniej mogły rozwijać się w XIX i XX wieku w wyniku kolejnych rewolucji przemysłowych, pomijając rolę środowiska naturalnego i niszcząc je.

 - Wszelka transformacja energetyczna, klimatyczna, która w Polsce będzie miała miejsce, jest potrzebna i pozytywna również dla naszej gospodarki. Chcemy się uniezależnić od rosyjskiego gazu, od arabskiej ropy - nie mamy tych surowców - mówił.

Przekonywał, że transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i uwzgledniająca historię Polski w stosunku do krajów zachodnich, które mogły się rozwijać normalnie.

Lista aktualności