Wsie popegeerowskie - wyrównane szanse na rozwój

W miejscowości Zatory w woj. mazowieckim odbyła się inauguracja programu podpisania umowy „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR”, w którym udział wzięli Premier Mateusz Morawiecki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wiceminister MSWIA Paweł Szefernaker oraz Sekretarz Stanu Jan Cieszyński.

- Uczymy się poprzez kontakty, a wśród dzieci i młodzieży ten kontakt z nauczycielem jest bardzo ważny. Mam nadzieję, że to już ostatnie dni sytuacji, gdy nie ma tej bezpośredniej relacji uczniów z nauczycielem. Jesteśmy jeszcze w czasie epidemii, która spowodowała edukacyjną stratę dla dzieci. Szkoła to nie jest miejsce, w którym się spotykamy przypadkowo. Tutaj dzieci nawiązują kontakty z rówieśnikami, ale i z nauczycielami. Przez dwa lata poradziliśmy sobie z prowadzeniem edukacji w czasie pandemii. Zapewniliśmy sprzęt, Internet dla szkół, dzieci, młodzieży i nauczycieli - oznajmił Premier.

Wspomniał o tym, że szkoły we wsiach popegeerowskich muszą mieć wyrównane szanse na rozwój.

- Dlatego kierujemy do nich wsparcie w informatyzacji. Jestem pewien, że poprzez program, który oferujemy, szanse na równy rozwój będą wszędzie wyrównane. Kiedyś nie chciano inwestować w wieś i jej mieszkańców. Dlatego nasz Program Inwestycji Lokalnych ma na celu budowanie dróg, przedszkoli, czy ośrodków zdrowia. Ale inwestujemy w to, co wyznacza trendy w edukacji, która jest oparta o szkołę. Dziś otwieramy nową erę w szkolnictwie. Dzieci z terenów popegeerowskich muszą mieć takie same narzędzia do edukacji i rozwoju. Nie zamierzamy dopuszczać do wyludniania wsi, ale w nią inwestować - powiedział.

Minister Henryk Kowalczyk poinformował o programie, który jest skierowany bezpośrednio do obszarów wiejskich, który właśnie jest inaugurowany.

- Przeznaczamy na pomoc dla środowisk popegeerowskich  ponad 0,5 miliarda zł. Dzisiaj obszary wiejskie mają możliwość korzystania z Programów Inwestycji Strategicznych finansowanych finansowanych z Polskiego Ładu. Dedykowany program dla obszarów popegeerowskich jest zainicjowany przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego - oświadczył.

Wiceminister Paweł Szefernaker wspomniał o tym, iż rodziny byłych pracowników popegeerowskich czekały na to, aby państwo wykonało dla nich konkretny gest.

- Program, który  im oferujemy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tym rodzin. Na ten cel zostanie przekazanych ponad 500 mln zł. Rok temu w lutym przeprowadziliśmy rozmowy z byłymi pracownikami PGR-ów. Wtedy padł pomysł programu dla środowisk popegeerowskich. Głównym założeniem było zinformatyzowanie terenów, którym było to najbardziej potrzebne. Bardzo się cieszę, że program dla środowisk popegeerowski został skutecznie wdrożony. Przerósł on nasze najśmielsze oczekiwania, tym bardziej ważne jest, aby pomóc środowisku popegeerowskiemu - powiedział.

Sekretarz Stanu Jan Cieszyński zaznaczył fakt, że dla każdego dostęp do nowych technologii, to wielka szansa na zmianę życia.

- Program dla środowisk popegeerowskich jest finansowany także z funduszy europejskich. Jest to dobry sposób na wykorzystanie środków po czasie pandemii. Najważniejszym wyzwaniem jest zadbanie o najmłodszych, aby każde dziecko miało równe szanse na rozwój oraz edukację, niezależnie od miejsca zamieszkania. Przekazujemy im 215 tys. komputerów i 3 tys. tabletów - program jest w 100% finansowany. Do ponad 1600 gmin trafią środki na finansowanie programu dla środowisk popegeerowskich. Dzisiaj pierwsza umowa będzie podpisana tutaj w Zatorach. Następnie przekażemy na własność, poprzez samorząd, komputery dla dzieci - powiedział.


Lista aktualności