Uroczystość wręczenia aktów nadania statusu miasta

- Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom, udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. W kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebrane jeszcze po powstaniu styczniowym - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia aktów nadania statusu miasta.

Dodał, że „historia, tradycje, aspiracje i charakter urbanistyczny powinny decydować, jaki ma być status miejscowości i jakie mają być wraz z nim perspektywy”.

- Cieszę się, że wraz z tą zmianą statusu miejscowości nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Charakter tych miejscowości był przecież miejski niezależnie od liczby mieszkańców - mówił.

Wyraził głęboką nadzieję, że do nowych miast, wraz z nadaniem praw miejskich, przyjdą nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców.

- Nadanie praw miejskich odbywa się na podstawie wniosków, szerokich konsultacji i analiz - przypomniał Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker dodając, że od 1 stycznia 2021 r. na mapie administracyjnej Polski będziemy mieć 10 nowych miast.

Podkreślił, że nadanie praw miejskich to nowe możliwości.

- Składam wszystkim mieszkańcom nowych miast serdeczne gratulacje i życzę dalszej determinacji w rozwoju - powiedział.

Lista aktualności