Uroczystość przekazania fragmentu Muru Berlińskiego

- Jan Paweł II zmienił historię świata. Dzięki Niemu, dzięki Solidarności upadł komunizm i możemy teraz tworzyć wolną Polskę. Jesteśmy Mu winni wdzięczność i pamięć. Musimy czerpać lekcje z Jego ogromnej mądrości. Naszą powinnością jest starać się walczyć o jak najlepszy świat, o wiarę w to, że możemy zmieniać go na lepsze - mówił Premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem oraz kard. Kazimierzem Nyczem wziął udział w uroczystości przekazania fragmentu Muru Berlińskiego w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dodał, że historycy oraz świadkowie tamtego czasu zgadzają się, że Solidarność powstała dzięki wielkiemu dziełu Jana Pawła II.

- To On wierzył w to całe życie, że narody są przeznaczone do wolności, że mamy ze sobą współpracować, że mamy się jednoczyć we wspólnej pracy dla dobra ludzi - stwierdził.

Podkreślił, że Jan Paweł II umiał łączyć spojrzenie na jednostkę z uniwersalizmem.

- Jednostkowe, indywidualne doświadczenia z wymiarem światowym, globalnym, społecznym, szerszym - wspólnotowym. On umiał to robić w tak cudowny sposób, że dzięki Niemu i ja zrozumiałem - i myślę, że wielu ludzi zrozumiało - że losy jednostki nie tylko w sposób oczywisty są związane z losami szerszych społeczności, narodów, państw, ale że to jacy my jesteśmy, jacy będziemy w przyszłości zależy od jakości tych państw, tych wspólnot - oznajmił.

Lista aktualności