Uroczyste upamiętnienie Jana Olszewskiego w Sejmie

- Jan Olszewski to jedna z najwybitniejszych postaci w historii współczesnej Polski, człowiek, który walczył o wolną i niepodległą ojczyznę - powiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości odsłonięcia popiersia i nadania Sali nr 511 w budynku Kancelarii Sejmu imienia Jana Olszewskiego.

Przypomniała, że jego życie przypadło na bardzo trudne czasy.

- Jan Olszewski nie poddawał się. Był tym, który czynnie walczył o te wartości, którym był wierny przez całe życie. A w tamtej Polsce, komunistycznej, niełatwo było żyć z wartościami chrześcijańskimi, które mu przyświecały, z takim poczuciem prawdziwego patriotyzmu, a także z poszanowaniem prawdy i sprawiedliwości - zaznaczyła.

Jan Olszewski był politykiem, adwokatem i działaczem społecznym. Harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, doradca Solidarności, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

Był premierem wolnej Polski w latach 1991-1992, posłem na Sejm I, III i IV kadencji, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL oraz doradcą śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Lista aktualności