Ukraina walczy o pokój w całej Europie

- Dziękuję za zaroszenie na konsultacje międzyrządowe Panu Premierowi Eduardowi Hegerowi, które łączą Polskę i Słowację we wspólnych celach i planach. Pan Premier opowiedział mi o miejscach, które mają wspólną historię naszych krajów - oznajmił Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Słowacji.

Jak dodał, Polskę i Słowację łączy teraźniejszość, która nas otacza.

- Siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie zależy od siły jedności państw wschodniej flanki NATO. Głos Polski i Słowacji liczy się tym bardziej im bardziej jest spójny. Dziś z Premierem Eduardem rozmawialiśmy o rozwoju naszego regionu. Ale znaczną cześć rozmów poświęciliśmy rosyjskiej agresji na Ukrainę. Tylko bohaterskiej obronie Ukraińców zawdzięczamy, że wojna nie rozwija się na Zachód. Putin chce odbudować imperium ZSRR - ta intencja nie jest skrywana. Bardzo zależy mu na poszerzeniu wpływów w krajach, które w przeszłości były zależne od Rosji - powiedział.

Oznajmił, że wojna przywołuje obrazy, o których myśleliśmy, że należą do przeszłości, niestety tak nie jest.

- Warto, żeby wszyscy zdali sobie z tego w pełni sprawę. Rosja doprowadziła do gigantycznej inflacji w większości krajów Europy od 20 lat. To są działania zaplanowane z premedytacją. Putinowi zależy na destabilizacji gospodarczej Europy, aby kraje Unii Europejskiej pomiędzy sobą nie mogły znaleźć porozumienia. Polska, dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w sprawie gazoportu Świnoujście, już w tym roku zrezygnuje z rosyjskiego gazu. Rozmawialiśmy o tym jak pomóc Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu - dokonamy tego - poinformował.

Jak wspomniał, gdyby wszystkie państwa zachodniej Europy ubiegały się o Ukrainę tak, jak ona walczy, to wojna już dawno by się skończyła.

- Polska i Słowacja opiekują się wojennymi uchodźcami, ale nie otrzymaliśmy nowych środków na cele pomocowe od Unii Europejskiej. Być z Ukrainą w najczarniejszych czasach to nasz obowiązek. Ukraińcy walczą o pokój w całej Europie, dlatego warto, żeby zdali sobie z tego sprawę nasi przyjaciele na Zachód od Odry. Polska i Słowacja dzieli granicę z Ukrainą, ale łączą nas również wspólne działania w kierunku jej odbudowy. Będziemy o tym mówić jednym głosem w Brukseli - dodał.

Lista aktualności